MWC Core 2.0.0 - en to fr translation catalogue (770 entries)

en: Cost of goods
fr: Coût des marchandises

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Track profit and cost of goods for your store. Generate profit reports by date, product, category, and more. This feature replaces the %1$sCost of Goods%2$s plugin.
fr: Assurez le suivi des bénéfices et du coût des marchandises pour votre boutique. Générez des rapports sur les bénéfices par date, produit, catégorie, et plus encore. Cette fonctionnalité remplace l’extension %1$sCoût des marchandises%2$s.

en: Ecommerce emails
fr: Emails d’e-commerce

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. This feature replaces the %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s plugin.
fr: Personnalisez vos e-mails pour qu’ils reflètent votre marque et contribuent à fidéliser vos clients. Cette fonctionnalité remplace l'extension %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s.

en: Google analytics
fr: Google Analytics

note: translators: Placeholders: %1$s and %3$s - <a> tag for the plugin link, %2$s and %4$s - </a> tag
en: Track advanced eCommerce events and more with Google Analytics. This feature replaces the %1$sGoogle Analytics%2$s and %3$sGoogle Analytics Pro%4$s plugins.
fr: Suivez les événements de commerce électronique avancés et plus encore avec Google Analytics. Cette fonctionnalité remplace les plug-ins %1$sGoogle Analytics%2$s et %3$sGoogle Analytics Pro%4$s.

en: Sequential order numbers
fr: Numéros de commande séquentiels

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Format order numbers, change your starting number, and differentiate free orders. This feature replaces the %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s plugin.
fr: Formatez les numéros de commande, modifiez votre numéro de départ et différenciez les commandes gratuites. Cette fonctionnalité remplace le plug-in %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s.

en: Shipment tracking
fr: Suivi des envois

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share shipment tracking information with your customers. Open one of your Processing orders to get started. This feature replaces the %1$sShipment Tracking%2$s plugin.
fr: Partagez les informations de suivi des expéditions avec vos clients. Ouvrez l'une de vos commandes de traitement pour commencer. Cette fonctionnalité remplace le plugin %1$sSuivi des envois%2$s.

en: Discount links
fr: Liens de remise

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share discount links with your customers and add coupons from ads, email campaigns, or social links. Create or edit a coupon to get started. This feature replaces the %1$sURL Coupons%2$s plugin.
fr: Partagez des liens de remise avec vos clients et ajoutez des codes promo à partir d’annonces, de campagnes par e-mail ou de liens sociaux. Créez ou modifiez un code promo pour commencer. Cette fonctionnalité remplace l’extension %1$sURL de codes promo%2$s.

en: Gift certificates
fr: Chèques-cadeaux

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Create custom gift certificates that your customers can purchase and send to their friends and family. This feature replaces the %1$sPDF Product Vouchers%2$s plugin.
fr: Créez des chèques-cadeaux personnalisés que vos clients peuvent acheter pour les envoyer à leur famille et leurs amis. Cette fonctionnalité remplace l’extension %1$sPDF Product Vouchers%2$s.

en: Abandoned checkout reminders
fr: Rappels concernant les paniers abandonnés

en: Automatically track cart activity and send an email reminder to recover lost revenue.
fr: Suivez automatiquement l'activité des paniers et envoyez un rappel par e-mail pour récupérer les pertes de revenus.

en: Accept credit card payments using Stripe.
fr: Acceptez les paiements par carte de crédit avec Stripe.

en: Marketplaces
fr: Places de marché

en: Sell to millions of customers from one place. Offer your products everywhere, from Amazon to Instagram, all from your own online store.
fr: Vendez à des millions de clients à partir d'un même emplacement. Proposez vos produits partout, d'Amazon à Instagram, depuis votre propre boutique en ligne.

en: Take administration of order fulfillment to the next level! View latest shipping rates from your favorite providers, print labels in one click, and automate shipment tracking and customer email notifications.
fr: Passez la gestion de l’exécution des commandes au niveau supérieur ! Consultez les derniers tarifs d'expédition de vos fournisseurs préférés, imprimez les étiquettes en un clic et automatisez le suivi des expéditions et les e-mails de notification à l’attention des clients.

en: The reseller private label ID (1 means GoDaddy, so not a reseller).
fr: L'ID de marque privée du revendeur (1 signifie GoDaddy, donc pas un revendeur).

en: Whether the account can manually switch between extension versions.
fr: Si le compte peut passer manuellement d'une version d'extension à l'autre.

en: Whether or not the site is sold by a reseller.
fr: Si le site est ou non vendu par un revendeur.

en: The product plan the given account or site has purchased
fr: L’offre de produit que le compte ou le site spécifique a achetée

en: The hosting platform the given account or site is running on
fr: La plateforme d'hébergement sur laquelle le compte ou le site spécifique est en cours d'exécution

en: The ID of the customer
fr: L’ID du client

en: The ID of the Federation Partner
fr: L'ID du partenaire de fédération

en: A list of businesses.
fr: Une liste de business.

en: The unique identifier for the business.
fr: L’identificateur unique du business.

en: The legal name of the business.
fr: Dénomination légale du business.

en: A list of stores associated with the business.
fr: Liste des boutiques associées au business.

en: The display name of the store.
fr: Nom affiché de la boutique.

en: The unique identifier for the store.
fr: L’identificateur unique de la boutique.

en: The access token string as issued by the authorization server.
fr: La chaîne du jeton d'accès telle qu'émise par le serveur d'autorisation.

en: Number of seconds to expiration of the access token.
fr: Nombre de secondes avant l'expiration du jeton d'accès.

en: The scope the token granted.
fr: La portée accordée par le jeton d'accès.

en: Access Token ID.
fr: ID du jeton d'accès.

en: The type of token this is.
fr: Le type de jeton concerné.

en: The care agent account on this site has been misconfigured. Please log in again to fix this issue.
fr: Le compte de l'agent de soins sur ce site a été mal configuré. Veuillez vous connecter à nouveau pour résoudre ce problème.

en: Something went wrong when creating the user account.
fr: Un problème s'est produit lors de la création du compte utilisateur.

note: translators: Placeholder: %s account username
en: User %s could not be logged in.
fr: L'utilisateur %s n'a pas pu se connecter.

en: You cannot delete the main administrator account.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le compte administrateur principal.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Other
fr: Autre

en: Automatically track cart activity and recover lost revenue with a dedicated email campaign.
fr: Suivez automatiquement l'activité des paniers et lancez une campagne e-mailing dédiée pour récupérer les pertes de revenus.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Unable to retrieve the email sender data.
fr: Impossible de récupérer les données de l’expéditeur de l’email.

[ctx: Subject of greeting when name is not known (this can be translated to empty string for languages where "Hi there!" cannot be rendered as in English and it will result in just "Hi!")]
en: there
fr: bonjour

en: Did you forget something?
fr: Vous n’avez rien oublié ?

en: Content
fr: Contenu

en: Hey there! You left your shopping cart without completing your purchase just a bit ago. It's not too late to complete your purchase! All of the products are still waiting for you.
fr: Bonjour ! Il y a un moment de cela, vous avez laissé votre panier sans terminer votre achat. Il n'est pas trop tard pour terminer votre achat ! Tous les produits vous attendent encore.

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Complete your purchase
fr: Terminez votre achat

en: Trouble checking out? We're here to help. Please reply to this email if you have any questions or need our assistance.
fr: Vous avez des difficultés à régler vos achats ? Nous sommes là pour vous aider. Veuillez répondre à cet e-mail si vous avez des questions ou si vous avez besoin de notre aide.

en: Cart Recovery
fr: Récupération du panier

en: Send a reminder email to customers that left products in their cart but didn't complete the checkout.
fr: Envoyez un e-mail de rappel aux clients qui ont laissé des produits dans leur panier, sans effectuer le processus de paiement.

en: Hey {{customer_first_name}}, did you forget something?
fr: Bonjour {{customer_first_name}}, vous n’avez rien oublié ?

en: Hey {{customer_first_name}}!
fr: Bonjour, {{customer_first_name}} !

en: Your shopping cart has been reserved and is still waiting for you! In your cart, you left the following products:
fr: Votre panier a été réservé et vous attend toujours ! Vous avez laissé les produits suivants dans votre panier :

en: It's not too late to complete this purchase -- these products are still waiting for you!
fr: Il n'est pas trop tard pour terminer cet achat, ces produits vous attendent toujours !

en: Your shopping cart was reserved a few days ago and it will expire soon. In your cart, you left the following products:
fr: Votre panier a été réservé il y a quelques jours et il expirera bientôt. Vous avez laissé les produits suivants dans votre panier :

en: Ready to complete this purchase before your cart expires? Click the above button to purchase these items.
fr: Êtes-vous prêt à terminer cet achat avant que votre panier n'expire ? Cliquez sur le bouton ci-dessus pour acheter ces articles.

en: Your email and cart will be saved so we can send you an email reminder about this order.
fr: Votre adresse e-mail et votre panier seront enregistrés afin que nous puissions vous envoyer par e-mail un rappel concernant cette commande.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
fr: Vous avez tenté de modifier un élément qui n'existe pas. Peut-être a-t-il été supprimé ?

en: Product not found.
fr: Produit introuvable.

en: Product categories must be deleted in Commerce Home
fr: Les catégories de produits doivent être supprimées dans le Accueil Commerce

en: Delete product category
fr: Supprimer une catégorie de produits

note: translators: External link icon
en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: The "Any" attribute cannot be used for variable products synced with your GoDaddy Commerce product catalog. Please specify the attribute value for each variation, then save your changes.
fr: L'attribut « Tout » ne peut pas être utilisé pour les produits variables synchronisés avec votre catalogue de produits GoDaddy Commerce. Veuillez spécifier la valeur de l'attribut pour chaque variante, puis enregistrez vos modifications.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag
en: Required for storing Product data in Commerce Home. Stock management can be enabled or disabled per product. Learn more about %1$sproduct inventory settings%2$s.
fr: Nécessaire pour stocker les données sur les produits dans la page d’accueil Commerce. La gestion des stocks peut être activée ou désactivée par produit. En savoir plus sur les %1$sréglages d'inventaire des produits%2$s.

en: Inventory amounts displayed on the frontend reflect total available for purchase and exclude reserved stock.
fr: Les niveaux de stocks affichés sur le front-end reflètent le total disponible à l'achat et excluent le stock réservé.

note: translators: Placeholders: %1$s - a product name, %2$s - a product SKU, %3$s - an API error message
en: An error occurred while reserving stock for %1$s (%2$s). %3$s
fr: Une erreur s'est produite lors de la réservation de stock pour %1$s (%2$s). %3$s

en: Available Pickup Locations
fr: Lieux de retrait disponibles

en: Select the location(s) that should be available for local pickup.
fr: Sélectionnez le ou les lieux qui doivent être disponibles pour un retrait local.

en: Pickup location
fr: Lieu de retrait

en: No pickup locations available
fr: Aucun lieu de retrait disponible

en: Please choose another shipping method, or contact the store for a pickup location.
fr: Veuillez choisir un autre mode d'expédition, ou contactez la boutique pour connaître le lieu de retrait.

en: Pickup Location Information
fr: Information sur le lieu de retrait

en: Missing or invalid store ID
fr: ID de boutique manquant ou non valide

en: This token is expired
fr: Le jeton a expiré

en: Cannot generate a preview for an email notification that is not editable.
fr: Impossible de générer un aperçu pour une notification par e-mail qui n'est pas modifiable.

en: The settings parameter is required.
fr: Le paramètre Réglages est obligatoire.

en: Cannot send a test email for an email notification that is not editable.
fr: Impossible d'envoyer un e-mail de test pour une notification par e-mail qui n'est pas modifiable.

en: The site has email template overrides and hasn't enabled the Email Notifications feature.
fr: Le site est doté de modèles d'e-mail prioritaires et la fonctionnalité de notification par e-mail n’est pas activée.

en: Unique email notification ID.
fr: ID unique de la notification par email.

en: Unique email notification name (matches the ID).
fr: Nom unique de la notification par email (correspondant à l'ID).

en: Email notification label.
fr: Libellé de la notification par email.

en: Email notification description.
fr: Description de la notification par email.

en: ID of the template used by this email notification.
fr: ID du modèle utilisé par cette notification par email.

en: A list of categories that the email notification belongs to.
fr: Liste des catégories auxquelles la notification par email appartient.

en: Email notification status
fr: États de la notification par email.

en: Whether the email notification can only be sent manually.
fr: Si la notification par email peut être envoyée manuellement uniquement.

en: Whether the email notification will be sent to administrators.
fr: Si la notification par email sera envoyée aux administrateurs.

en: A list of placeholders that are available for the email notification.
fr: Liste des textes indicatifs disponibles pour la notification par email.

en: URL for the WooCommerce email settings screen for the email notification
fr: URL de l'écran des paramètres de messagerie WooCommerce pour la notification par e-mail.

en: Unique email notification category ID.
fr: ID unique de catégorie de la notification par email.

en: Email notification category name.
fr: Nom de catégorie de la notification par email.

en: A non-empty settings or subgroups parameter must be provided.
fr: Un paramètre de réglages ou de sous-groupes non vides doit être fourni.

en: Unique email template ID.
fr: ID unique de modèle d’email

en: Unique email template name (matches the ID).
fr: Nom unique de modèle d’email (correspondant à l'ID).

en: Email template label.
fr: Libellé de modèle d’email.

en: List of email content placeholders.
fr: Liste des textes indicatifs de contenu d’e-mail.

en: Email template preview.
fr: Aperçu de modèle d’e-mail.

en: Unique email template setting name.
fr: Nom unique du réglage de modèle d'e-mail.

en: Email template setting label.
fr: Libellé du paramètre de modèle d'e-mail.

en: Email template settings subgroups.
fr: Sous-groupes de réglages de modèle d'e-mail.

en: Root settings for an email template.
fr: Réglages racine d'un modèle d'e-mail.

en: This email address belongs to another store. Please enter a different email address. If you already own this address, please reach out via %1$sGet Help%2$s.
fr: Cette adresse email appartient à une autre boutique. Veuillez saisir une autre adresse email. Si cette adresse vous appartient déjà, veuillez prendre contact avec nous depuis %1$sObtenir de l’aide%2$s.

en: Sender unique ID.
fr: ID unique de l'expéditeur.

en: Sender email address.
fr: Adresse e-mail de l’expéditeur.

en: The date and time when the sender was verified in our system.
fr: Date et heure de la vérification de l’expéditeur par notre système.

en: How the sender was verified.
fr: Procédure de vérification de l’expéditeur.

en: Sender status.
fr: État de l'expéditeur.

en: Unique email notification setting ID.
fr: ID du réglage unique de la notification par email.

en: Unique email notification setting name (matches the ID).
fr: Nom du réglage unique de la notification par email (correspondant à l’ID).

en: Email notification setting label.
fr: Libellé du réglage de la notification par email.

en: Email notification setting description.
fr: Description du réglage de la notification par email.

en: A list of available options for the email notification setting values.
fr: Liste des options disponibles pour les valeurs de réglage de la notification par email.

en: Email notification setting default value.
fr: Valeur par défaut du réglage de la notification par email.

en: Email notification setting value.
fr: Valeur du réglage de la notification par email.

en: Whether the email notification setting can have multiple values.
fr: Décider si le réglage de la notification par email peut avoir plusieurs valeurs.

en: Whether the email notification setting is required.
fr: Décider si le réglage de la notification par email est obligatoire.

en: Email notifications setting group, if applicable.
fr: Groupe de réglage des notifications par email, le cas échéant.

en: Email notifications setting control details.
fr: Détails du contrôle de réglage des notifications par email.

en: Email notifications setting control type.
fr: Type de contrôle du réglage des notifications par email.

en: A list of available options for the email notification setting control.
fr: Liste des options disponibles pour le contrôle du réglage des notifications par email.

en: Optional input placeholder for the email notification setting control.
fr: Texte indicatif facultatif pour le contrôle du paramètre de notification par e-mail.

en: Could not match an email notification ID to a "%s" WooCommerce email ID.
fr: Impossible d’associer un ID de notification par email à un ID par email WooCommerce « %s ».

en: Could not match a WooCommerce email ID to a "%s" email notification ID.
fr: Impossible d’associer un ID par email WooCommerce à un ID de notification par email « %s ».

en: Could not find source WooCommerce email with ID "%s".
fr: Impossible de trouver l'e-mail WooCommerce source avec l'ID « %s ».

en: No content template file found for the ID %s.
fr: Aucun fichier de modèle de contenu trouvé pour l'ID %s.

en: No email notification found with the ID %s.
fr: Aucune notification par email trouvée avec l'ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailNotificationContract interface
fr: La classe pour %s doit mettre en œuvre l'interface EmailNotificationContract.

en: The email notification with ID %s is not available on this site
fr: La notification par e-mail portant l’ID %s n'est pas disponible sur ce site.

en: No email notification template found with the ID %s.
fr: Aucun modèle de notification par email trouvé avec l'ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailTemplateContract interface
fr: La classe pour %s doit mettre en œuvre l'interface EmailTemplateContract.

en: No template file found with the ID %s.
fr: Aucun fichier de modèle trouvé avec l'ID %s.

en: Invalid template for the option name "%s": it should contain a {{setting_id}} placeholder.
fr: Modèle de nom d'option « %s » non valide : il doit contenir un texte indicatif {{setting_id}}.

en: No settings found with the ID %s.
fr: Aucun paramètre trouvé avec l'ID %s.

en: The class name for %s must implement ConfigurableContract
fr: Le nom de classe pour %s doit mettre en œuvre ConfigurableContract

en: No WooCommerce email found for "%s"
fr: Aucun email WooCommerce trouvé pour « %s ».

en: Customer
fr: Client

en: Order
fr: Commande

en: Email Notifications
fr: Notifications par email

en: New
fr: Nouveau

en: Cancelled order
fr: Commande annulée

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked cancelled (if it was previously processing or on-hold).
fr: Envoyé au(x) destinataire(s) choisi(s) lorsqu'une commande est marquée comme annulée (si elle était précédemment en cours de traitement ou en attente).

en: [{{site_title}}]: Order #{{order_number}} has been cancelled
fr: [{{site_title}}] : La commande N° {{order_number}} a été annulée

note: translators: %1$s: Order number, %2$s: Customer full name.
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
fr: Notification d’information &mdash; la commande N° %1$s appartenant à %2$s a été annulée :

en: Completed order
fr: Commande terminée

en: Sent to customers when their order is marked completed and usually indicates that the order has been shipped.
fr: Envoyé aux clients lorsque leur commande est marquée comme terminée et indique généralement que la commande a été expédiée.

en: We have finished processing your order.
fr: Nous avons terminé de traiter votre commande.

en: Your {{site_title}} order is now complete
fr: La commande que vous avez passée sur {{site_title}} est maintenant terminée

en: Customer invoice / order details
fr: Facture client / détails de la commande

en: Emails containing order information and payment links sent manually.
fr: Emails contenant les informations de la commande et les liens de paiement envoyés manuellement.

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your invoice is below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
fr: Une commande a été créée pour vous sur %1$s. Vous trouverez votre facture ci-dessous, avec un lien pour effectuer le paiement lorsque vous êtes prêt : %2$s

en: Pay for this order
fr: Payer cette commande

note: translators: %s Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
fr: Voici les détails de votre commande passée le %s :

en: Invoice for order #{{order_number}} on {{site_title}}
fr: Facture pour la commande N° {{order_number}} passée le {{site_title}}

en: Customer note
fr: Note du client

en: Sent to customer when you add a note to an order.
fr: Envoyé au client lorsque vous ajoutez une note à une commande.

en: The following note has been added to your order:
fr: La note suivante a été ajoutée à votre commande :

en: As a reminder, here are your order details:
fr: Pour rappel, voici les détails de votre commande :

en: Note added to your {{site_title}} order from {{order_date}}
fr: Note ajoutée à la commande que vous passée sur le site {{site_title}} le {{order_date}}

en: Heading
fr: Titre

en: Additional content
fr: Contenu supplémentaire

[ctx: name of the default email notification template]
en: Default
fr: Défaut

en: Container
fr: Conteneur

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Email width
fr: Largeur de l'e-mail

en: Default
fr: Défaut

en: Full
fr: Complète

en: Header
fr: En-tête

en: Header image
fr: Image d'en-tête

en: Text
fr: Texte

en: Body
fr: Corps

en: Body background color
fr: Couleur de l’arrière-plan du corps

en: Link color
fr: Couleur du lien

en: Headings
fr: Titres

en: H1 font size
fr: Taille de la police H1

en: H2 font size
fr: Taille de la police H2

en: H3 font size
fr: Taille de la police H3

en: Button
fr: Bouton

en: Label color
fr: Couleur du libellé

en: Footer
fr: Pied de page

en: Footer text
fr: Texte du pied de page

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Font family
fr: Famille de polices

en: Font size
fr: Taille de la police

en: Enabled
fr: Activé

en: Preview text
fr: Texte d’aperçu

note: translators: %1$s - opening a HTML tag, %2$s - closing a HTML tag
en: Preview text is shown after the subject line in some email inboxes. Maximum: 150 characters. %1$sLearn more%2$s
fr: Le texte d’aperçu est affiché après la ligne d'objet dans certaines boîtes e-mail. Maximum : 150 caractères. %1$sEn savoir plus%2$s

en: Enter preview text
fr: Saisissez le texte d’aperçu

en: Subject
fr: Objet

en: Failed order
fr: Échec de la commande

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked failed (if it was previously pending or on-hold).
fr: Envoyé au(x) destinataire(s) choisi(s) lorsqu'une commande est marquée comme ayant échoué (si elle était précédemment en cours ou en attente).

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
fr: Le paiement de la commande N° %1$s de %2$s a échoué. La commande était la suivante :

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
fr: [{site_title}] : La commande #{order_number} a échoué

en: Item shipped
fr: Article expédié

en: Sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
fr: Envoyé aux clients lorsque des informations de suivi sont ajoutées pour un ou plusieurs articles de leurs commandes.

note: translators: Placeholder: %s - Customer first name translators: %s: Customer username translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
fr: Bonjour, %s,

en: An item from your order has shipped!
fr: Un article de votre commande a été expédié !

en: An item from {{site_title}} order #{{order_number}} has shipped!
fr: Un article de la commande N° {{order_number}} que vous avez passée sur {{site_title}} a été expédié !

en: New account
fr: Nouveau compte

en: Sent to customers when they sign up via checkout or account pages.
fr: Envoyé aux clients lorsqu'ils s'inscrivent via les pages de paiement ou de compte.

en: Your {{site_title}} account has been created!
fr: Votre compte {{site_title}} a été créé !

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
fr: Merci d'avoir créé un compte sur %1$s. Votre nom d'utilisateur est %2$s. Vous pouvez accéder à la zone de votre compte pour consulter vos commandes, changer votre mot de passe, et plus encore, à l'adresse suivante : %3$s

note: translators: %s: Auto generated password
en: Your password has been automatically generated: %s
fr: Votre mot de passe a été généré automatiquement : %s

en: New order
fr: Nouvelle commande

en: Sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
fr: Envoyé au(x) destinataire(s) choisi(s) sur réception d’une nouvelle commande.

note: translators: %1$s: Customer full name.
en: You’ve received the following order from %1$s:
fr: Vous avez reçu la commande suivante de : %1$s :

en: [{{site_title}}]: New order #{{order_number}}
fr: [{{site_title}}] : Nouvelle commande N° {{order_number}}

en: Order on-hold
fr: Commande en attente

en: Sent to customer when an order is on hold.
fr: Envoyé au client lorsqu'une commande est en attente.

en: Your {{site_title}} order has been received!
fr: La commande que vous avez passée sur {{site_title}} a été reçue !

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of what you ordered:
fr: Merci de votre commande. Elle est en attente jusqu'à ce que nous confirmions la bonne réception du paiement. En attendant, voici un rappel des articles commandés :

en: Partially refunded order
fr: Commande partiellement remboursée

en: Sent to customers when their order is partially refunded.
fr: Envoyé aux clients lorsque leur commande est partiellement remboursée.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
fr: Votre commande du %s a été partiellement remboursée. Vous trouverez plus de détails ci-dessous à titre de référence :

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been partially refunded
fr: La commande N° {{order_number}} que vous avez passée sur {{site_title}} a été partiellement remboursée.

en: Processing order
fr: Commande en cours de traitement

en: Sent to customer after a payment is made.
fr: Envoyé au client une fois qu'un paiement a été effectué.

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
fr: Pour votre information &mdash; nous avons reçu votre commande N° %s, elle est en cours de traitement :

en: Fully refunded order
fr: Commande intégralement remboursée

en: Sent to customers when their order is fully refunded.
fr: Envoyé aux clients lorsque leur commande est intégralement remboursée.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
fr: La commande que vous avez passée sur %s a été remboursée. Vous trouverez plus de détails ci-dessous à titre de référence :

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been refunded
fr: La commande N° {{order_number}} que vous avez passée sur {{site_title}} a été remboursée.

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Sent to customers when they reset their passwords.
fr: Envoyé aux clients lorsqu'ils réinitialisent leur mot de passe.

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
fr: Quelqu'un a demandé un nouveau mot de passe pour le compte suivant sur %s :

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
fr: Nom d'utilisateur : %s

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
fr: Si vous n'avez pas fait cette demande, vous pouvez ignorer cet e-mail. Si vous souhaitez poursuivre :

en: Click here to reset your password
fr: Cliquez ici pour réinitialiser votre mot de passe

en: Sender name
fr: Nom de l’expéditeur

en: Sender address
fr: Adresse de l’expéditeur

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Enter recipients (comma-separated) for this email
fr: Saisissez les destinataires (séparés par des virgules) de cet e-mail.

en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. Manage them from Marketing > Emails.
fr: Personnalisez vos e-mails pour qu’ils reflètent votre marque et contribuent à fidéliser vos clients. Gérez-les à partir de Marketing > E-mails.

en: Manage emails
fr: Gérer les e-mails

en: Your hosting plan now offers editable WooCommerce emails, no plugin required!
fr: Votre offre d'hébergement inclut désormais des e-mails WooCommerce modifiables, sans qu’une extension soit nécessaire !

en: Please use either your hosting plan's email editing feature or your 3rd-party email editor.
fr: Veuillez utiliser la fonction d'édition d'e-mails de votre plan d'hébergement ou votre éditeur d'e-mails tiers.

en: Edit emails
fr: Modifier les e-mails

en: Contact support
fr: Contacter le support technique

en: A 3rd-party email editing plugin has been detected on your store.
fr: Une extension d'édition d'e-mails tierce a été détectée sur votre boutique.

note: translators: %1$s opening strong tag; %2$s closing strong tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag; %5$s opening anchor tag; %6$s closing anchor tag
en: %1$sNote:%2$s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines. Change your primary domain via the %3$sWoo store management area%4$s. Learn more about %5$sconnecting a domain%6$s.
fr: %1$sNote :%2$s Votre site utilise un domaine temporaire qui ne peut pas être indexé par les moteurs de recherche. Changez votre domaine principal via la %3$szone de gestion de la boutique Woo%4$s. En savoir plus sur la %5$sconnexion d’un domaine%6$s.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag
en: Change your primary domain via the %1$sWoo store management area%2$s. Learn more about %3$sconnecting a domain%4$s.
fr: Changez votre domaine principal via la %1$szone de gestion de la boutique Woo%2$s. En savoir plus sur la %3$sconnexion d’un domaine%4$s.

en: Link bank account
fr: Lier le compte bancaire

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Add your banking info to get your payouts deposited.
fr: Vous avez de l'argent qui vous attend avec GoDaddy Payments ! Ajoutez vos informations bancaires pour permettre le dépôt de vos paiements.

en: GoDaddy Payments - Apple Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin Safari on supported devices%2$s.
fr: GoDaddy Payments - Apple Pay a été activé sur vos pages sélectionnées et s'affiche %1$sdans Safari sur les appareils pris en charge%2$s.

en: Please select the pages where Apple Pay should show.
fr: Veuillez sélectionner les pages où Apple Pay doit apparaître.

en: There was a problem registering your site with Apple Pay. Please disable Apple Pay and try re-enabling, or %1$scontact support%2$s.
fr: Un problème s’est produit lors de l'enregistrement de votre site avec Apple Pay. Veuillez désactiver Apple Pay et essayer de le réactiver, ou %1$scontactez le support technique%2$s.

en: GoDaddy Payments successfully enabled!
fr: GoDaddy Payments a été activé !

en: GoDaddy Payments is now available to your customers at checkout.
fr: Vos clients peuvent maintenant utiliser GoDaddy Payments au moment du paiement.

en: GoDaddy Payments is now connected to your store!
fr: GoDaddy Payments est maintenant connecté à votre boutique !

en: Enable GoDaddy Payments
fr: Activer GoDaddy Payments

en: Enable the payment method to add it to your checkout.
fr: Activez le moyen de paiement pour l'ajouter à la procédure de paiement.

en: Your GoDaddy Payments account has been closed.
fr: Votre compte GoDaddy Payments a été fermé.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please set up your account to resume processing payments.
fr: Le moyen de paiement a été désactivé et n'apparaîtra donc pas au moment du paiement. Veuillez configurer votre compte pour reprendre le traitement des paiements.

en: It looks like you didn't finish your GoDaddy Payments application.
fr: Il semble que vous n'ayez pas terminé votre demande pour GoDaddy Payments.

en: Resume
fr: Reprendre

en: You're just a few minutes from processing payments.
fr: Encore quelques minutes et vous serez en mesure de traiter les paiements.

en: Your GoDaddy Payments account needs attention.
fr: Votre compte GoDaddy Payments exige votre attention.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for next steps.
fr: Le moyen de paiement a été désactivé et n'apparaîtra donc pas au moment du paiement. Veuillez vérifier votre e-mail pour les prochaines étapes.

en: Your GoDaddy Payments account has been terminated.
fr: Votre compte GoDaddy Payments a été résilié.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for more information.
fr: Le moyen de paiement a été désactivé et n'apparaîtra donc pas au moment du paiement. Veuillez vérifier votre e-mail pour en savoir plus.

en: Complete verification
fr: Terminer la vérification

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info to get your payouts deposited.
fr: Vous avez de l'argent qui vous attend avec GoDaddy Payments ! Vérifiez votre identité et ajoutez vos informations bancaires pour permettre le dépôt de vos paiements.

en: You haven't completed the necessary steps to verify your identity with GoDaddy Payments. Until you do that, you won't be able to take any payments or deposit your funds.
fr: Vous n'avez pas effectué les étapes nécessaires pour vérifier votre identité avec GoDaddy Payments. Tant que vous n'aurez pas exécuté cette procédure, vous ne pourrez pas accepter les paiements ni déposer de fonds.

en: You've still got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info as soon as you can to get your funds and keep taking payments.
fr: Vous avez encore de l'argent qui vous attend avec GoDaddy Payments ! Vérifiez votre identité et ajoutez vos informations bancaires dès que possible pour obtenir vos fonds et continuer à recevoir des paiements.

en: The deadline to complete your payouts setup is coming up! To keep transacting with GoDaddy Payments and to get your money, verify your identity and add banking info.
fr: La date limite pour terminer la configuration de vos paiements approche ! Pour continuer à effectuer des transactions avec GoDaddy Payments et obtenir votre argent, vérifiez votre identité et ajoutez vos informations bancaires.

en: You're all set to take payments with GoDaddy Payments!
fr: Vous pouvez maintenant accepter des paiements par GoDaddy Payments !

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a>
en: To get your funds deposited to your bank account, verify your identity and add your banking info. %1$sSet up payouts%2$s
fr: Pour permettre le dépôt de vos fonds dans votre compte bancaire, vérifiez votre identité et ajoutez vos informations bancaires. %1$sConfigurer les paiements%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: The connected GoDaddy Payments account is %1$s %2$s (Not the business owner's account? %3$sSwitch account%4$s).
fr: Le compte GoDaddy Payments connecté est %1$s %2$s (Ce n'est pas le compte du propriétaire du business ? %3$sChangez le compte%4$s).

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: GoDaddy Payments is now connected with the account %1$s %2$s. (Not right? %3$sSwitch account%4$s.)
fr: GoDaddy Payments est maintenant connecté au compte %1$s %2$s. (Ce n’est pas le bon compte ? %3$sChangez le compte%4$s.)

en: Get Started
fr: Premiers pas

en: Provided by GoDaddy
fr: Fourni par GoDaddy

en: Sell online and in person with GoDaddy Payments. Sync local pickup and delivery orders right to your Smart Terminal, then get paid fast with next-day deposits.
fr: Vendez en ligne et en personne avec GoDaddy Payments. Synchronisez les commandes de prélèvement et de livraison locales directement sur votre terminal intelligent, puis faites-vous payer rapidement avec des versements le lendemain.

en: Use GoDaddy Payments Selling in Person to sync local pickup and delivery orders to your Smart Terminal. Sell anything, anywhere and get paid fast with next-day deposits.
fr: Utilisez la fonction Vente en personne de GoDaddy Payments pour synchroniser les commandes de prélèvement et de livraison locales sur votre terminal intelligent. Vendez ce que vous voulez, où vous le voulez et soyez payé rapidement par le biais de versements le lendemain.

en: GoDaddy Selling in Person
fr: Vente en personne GoDaddy

en: Update Store
fr: Mettre à jour la boutique

note: translators: %s - list of supported countries
en: GoDaddy Payments is available for businesses in %s. Please update your Store Address to use the payment method.
fr: GoDaddy Payments est disponible pour les business établis dans les pays suivants : %s. Veuillez mettre à jour l’adresse de vote boutique pour utiliser le moyen de paiement.

en: Change Currency
fr: Changer la devise

note: translators: %1$s - list of supported currencies, %2$s - store country
en: GoDaddy Payments requires %1$s transactions for businesses in %2$s. Please change your Currency in order to use the payment method.
fr: GoDaddy Payments exige des transactions en %1$s pour les business établis dans les pays suivants : %2$s. Veuillez changer votre devise afin de pouvoir utiliser ce moyen de paiement.

note: translators: %s - list of supported currencies
en: GoDaddy Payments requires %s transactions. Please change your Currency in order to use the payment method.
fr: GoDaddy Payments requiert %s transactions. Veuillez changer votre devise afin de pouvoir utiliser ce moyen de paiement.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the Google Pay docs link, %2$s - </a> tag
en: GoDaddy Payments - Google Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin supported browsers and devices%2$s.
fr: GoDaddy Payments - Google Pay a été activé sur vos pages sélectionnées et s’affiche %1$ssur les navigateurs et appareils pris en charge%2$s.

en: Please select the pages where Google Pay should show.
fr: Veuillez sélectionner les pages sur lesquelles Google Pay doit apparaître.

en: There was an error connecting to GoDaddy Payments. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la connexion à GoDaddy Payments. Veuillez réessayer.

en: GoDaddy Payments (Poynt) is included for Managed WordPress customers without a separate plugin!
fr: GoDaddy Payments (Poynt) est inclus pour les clients ayant opté pour l’hébergement WordPress sans extension distincte !

en: WooCommerce charges or authorizations/captures as well as refunds and voids made in your Staging site will process normally in your GoDaddy Payments account.
fr: Les paiements ou les autorisations/imputations WooCommerce, de même que les remboursements et les annulations effectués sur votre site intermédiaire seront traités normalement dans votre compte GoDaddy Payments.

en: Commerce Home
fr: Accueil Commerce

en: Payments Dashboard
fr: Tableau de bord des paiements

en: Tax
fr: Taxe

en: The Sellbrite plugin is included in your hosting plan as GoDaddy Marketplaces. The plugin has been deactivated.
fr: L’extension Sellbrite est incluse dans votre plan d'hébergement en tant que Places de marché GoDaddy. L’extension a été désactivée.

en: Set up
fr: Configurer

en: Your products, everywhere.
fr: Vos produits, partout.

en: A product ID is required.
fr: Un ID produit est obligatoire.

en: A channel UUID is required.
fr: Un UUID de canal est obligatoire.

en: You do not have permission to perform this action.
fr: Vous n'avez pas le droit d'effectuer cette action.

en: This product must meet all requirements below before creating a draft listing.
fr: Ce produit doit répondre à tous les prérequis ci-dessous avant que vous commenciez à créer un brouillon de liste.

en: Failed to create a draft listing.
fr: Impossible de créer un brouillon de liste.

en: Failed to retrieve a WooCommerce product with ID #%d while creating a draft Marketplaces listing.
fr: Impossible de récupérer un produit WooCommerce portant l'ID %d lors de la création d'un brouillon de liste de place de marché.

en: Products with Marketplaces listings cannot have an empty SKU.
fr: L’UGS des produits listés sur les places de marché doit être renseignée.

en: Are you sure you want to unpublish? All associated Marketplaces listings will remain published or as a draft but will no longer sync content and inventory with WooCommerce.
fr: Voulez-vous vraiment annuler la publication ? Toutes les listes de places de marché associées resteront publiées ou seront conservées sous forme de brouillon mais ne synchroniseront plus le contenu et l'inventaire avec WooCommerce.

en: Marketplaces & Social Order
fr: Places de marché et commande sociale

note: translators: Placeholder: %s - sales channel label
en: Sales Channel: %s
fr: Canal de vente : %s

note: translators: Placeholder: %s - sales channel order number
en: Sales Channel Order Number: %s
fr: Numéro de commande pour le canal de vente : %s

en: Return accepted via Walmart sales channel.
fr: Retour accepté via le canal de vente Walmart.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: Return requested via Walmart sales channel. %1$sView request%2$s.
fr: Retour demandé via le canal de vente Walmart. %1$sVoir la demande%2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: Create your first product listing by adding a new product or editing an existing one in WooCommerce. You can list a product on each of the marketplaces you've added. Once listed, the product info and inventory will sync automatically. Visit %1$sProducts%2$s to get started.
fr: Créez votre première liste de produits : ajoutez un nouveau produit ou modifiez un produit existant dans WooCommerce. Vous pouvez lister un produit sur chacune des places de marché que vous avez ajoutées. Une fois le produit listé, les stocks et les informations sur le produit seront synchronisés automatiquement. Visitez %1$sProduits%2$s pour commencer.

en: Welcome to GoDaddy Marketplaces!
fr: Bienvenue sur Places de marché GoDaddy !

en: Your store address must be in the US and currency US dollars in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
fr: L'adresse de votre boutique doit être aux États-Unis et vous devez utiliser le dollar américain la comme devise afin de synchroniser les produits, les stocks et les commandes avec les canaux de vente Places de marché et médias sociaux.

en: Your store weight and dimensions units must be in "lbs" and "in" in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
fr: Les unités de poids et de taille de votre boutique doivent être exprimées en « lb » et en « po » afin de synchroniser les produits, les stocks et les commandes avec les canaux de vente Places de marché et médias sociaux.

en: Update settings
fr: Mettre à jour les réglages

en: Stock management must be enabled in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
fr: La gestion des stocks doit être activée afin de synchroniser les produits, les stocks et les commandes avec les canaux de vente Places de marché et médias sociaux.

en: Product, inventory, and order syncing is disabled in Staging to prevent conflicts with your Production site.
fr: La synchronisation des produits, des stocks et des commandes est désactivée dans la phase intermédiaire pour éviter les conflits avec votre site de production.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used 90&#37; of your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade soon to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
fr: Vous avez utilisé 90&#37; de vos commandes mensuelles incluses sur les places de marché et les médias sociaux. Mettez bientôt à niveau pour traiter davantage de commandes. %1$sMettre à niveau l’offre%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used all your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade now to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
fr: Vous avez utilisé toutes vos commandes mensuelles incluses sur les places de marché et les médias sociaux. Mettez à niveau maintenant pour traiter davantage de commandes. %1$sMettre à niveau l’offre%2$s

en: Sales Channel
fr: Canal de ventes

en: Sales Channel Order Number
fr: Numéro de commande pour le canal de vente

en: Product Brand
fr: Marque du produit

en: Product Condition
fr: Condition du produit

[ctx: Product condition]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: Product condition]
en: Used
fr: Utilisé

[ctx: Product condition]
en: Refurbished
fr: Reconditionné

en: Global Trade Item Number
fr: Numéro d'article du commerce mondial

en: A Global Trade Item Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. It can be found next to the barcode.
fr: Un numéro d'article du commerce mondial (GTIN) est utilisé pour identifier de façon unique votre produit dans les listes de produits sur les places de marché et les médias sociaux. Il se trouve à côté du code-barres.

en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de pièce du fabricant

en: A Manufacturer Part Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. Only use the MPN assigned by the manufacturer.
fr: Un numéro de pièce du fabricant (MPN) est utilisé pour identifier de façon unique votre produit dans les listes de produits sur les places de marché et les médias sociaux. Utilisez uniquement le MPN attribué par le fabricant.

en: Marketplaces & Social
fr: Marchés et médias sociaux

en: You haven't connected this sales channel yet.
fr: Vous n'avez pas encore connecté ce canal de vente.

en: Connect Sales Channel
fr: Connecter un canal de vente

note: translators: Placeholders: %s: Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product hasn't been listed on %s yet.
fr: Ce produit n'a pas encore été listé sur %s.

en: Create Draft Listing
fr: Créer un brouillon de liste

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> HTML link tag, %2$s - Closing </a> HTML link tag
en: A draft listing will be automatically created once the product meets the requirements below. %1$sLearn more about product sync%2$s
fr: Un brouillon de liste sera automatiquement créé lorsque le produit répondra aux prérequis ci-dessous. %1$sEn savoir plus sur la synchronisation des produits%2$s

note: translators: Placeholders: %1%s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: The requirements below must be met in order to list this product. %1$sLearn more about product sync%2$s
fr: Les conditions ci-dessous doivent être remplies pour vous permettre de lister ce produit. %1$sEn savoir plus sur la synchronisation des produits%2$s

[ctx: Product property requirement]
en: Simple or variable product (not virtual or downloadable)
fr: Produit simple ou variable (non virtuel ou téléchargeable)

[ctx: Product property requirement]
en: Published product
fr: Produit publié

[ctx: Product property requirement]
en: Product SKU must be set
fr: L'UGS du produit doit être définie

[ctx: Product property requirement]
en: Manage stock enabled and stock quantity > 0
fr: Gestion du stock activée et quantité en stock > 0

[ctx: Product property requirement]
en: No backorders allowed
fr: Aucune commande en attente n'est autorisée

[ctx: Product property requirement]
en: Brand and Condition fields filled
fr: Champs Marque et Condition renseignés

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: A draft listing has been created for this product on %s.
fr: Un brouillon de liste a été créé pour ce produit sur %s.

en: View Draft Listing
fr: Voir le brouillon de liste

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product has been listed on %s.
fr: Ce produit a été listé sur %s.

en: Edit Listing
fr: Modifier la liste

en: Manage Sales Channels
fr: Gérer les canaux de vente

en: Marketplaces &amp; Social
fr: Places de marché et médias sociaux

en: Manage Listing Templates
fr: Gérer les modèles de listes

en: You haven't added any sales channels yet. Add sales channels in order to post your listings on third party marketplaces and social platforms.
fr: Vous n'avez pas encore ajouté de canaux de vente. Ajoutez des canaux de vente afin de publier vos listes sur des plateformes sociales et des places de marché tierces.

[ctx: Refreshes the page]
en: Refresh
fr: Actualiser

en: Add Sales Channel
fr: Ajouter un canal de vente

en: Resources
fr: Ressources

en: What is Marketplaces &amp; Social?
fr: Qu’est-ce que Places de marché et médias sociaux ?

en: How to connect sales channels
fr: Comment connecter les canaux de vente

en: What products are eligible for Marketplaces & Social sales channels?
fr: Quels produits sont éligibles pour les canaux de ventes Places de marché et médias sociaux ?

en: A non-empty settings parameter must be provided.
fr: Un paramètre Réglages non vide doit être indiqué.

en: Each setting object must contain name and value keys.
fr: Chaque objet réglage doit contenir des clés de nom et de valeur.

en: Unique onboarding setting ID.
fr: ID du paramètre unique d'intégration.

en: Unique onboarding setting name (matches the ID).
fr: Nom unique du paramètre d'intégration (correspond à l'ID).

en: Onboarding setting label.
fr: Libellé du paramètre d'intégration.

en: Onboarding setting description.
fr: Description du paramètre d'intégration.

en: A list of available options for the onboarding setting values.
fr: Une liste d'options disponibles pour les valeurs du paramètre d'intégration.

en: Onboarding setting default value.
fr: Valeur par défaut du paramètre d'intégration.

en: Onboarding setting value.
fr: Valeur du paramètre d'intégration.

en: Whether the onboarding setting can have multiple values.
fr: Si le paramètre d'intégration peut avoir plusieurs valeurs.

en: Whether the onboarding setting is required.
fr: Si le paramètre d'intégration est obligatoire.

en: Onboarding setting group, if applicable.
fr: Groupe de paramètres d'intégration, le cas échéant.

en: Onboarding setting control details.
fr: Détails du contrôle du paramètre d'intégration.

en: Onboarding setting control type.
fr: Type de contrôle du paramètre d'intégration.

en: A list of available options for the onboarding setting control.
fr: Une liste des options disponibles pour le contrôle du paramètre d'intégration.

en: Optional input placeholder for the onboarding setting control.
fr: Un texte indicatif facultatif pour le contrôle du paramètre d'intégration.

[ctx: Title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
fr: Accueil

[ctx: Menu title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
fr: Accueil

en: First time
fr: Première fois

en: Store name
fr: Nom de la boutique

en: Store address 1
fr: Adresse de la boutique 1

en: Store address 2
fr: Adresse de la boutique 2

[ctx: The country's region]
en: Country Region
fr: Pays Région

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: Currency
fr: Devise

en: Left aligned
fr: Aligné à gauche

en: Right aligned
fr: Aligné à droite

en: Left aligned with space
fr: Aligné à gauche avec un espace

en: Right aligned with space
fr: Aligné à droite avec un espace

en: Currency position
fr: Position de la devise

en: All countries
fr: Tous les pays

en: Sell to all countries, except for...
fr: Vendre à tous les pays, sauf...

en: Sell to specific countries
fr: Vendre à des pays spécifiques

en: Selling locations
fr: Lieux de vente

en: Sell to all countries except for
fr: Vendre à tous les pays, à l’exception de

en: Ship to all countries you sell to
fr: Expédier vers tous les pays dans lesquels vous vendez

en: Ship to specific countries only
fr: Expédier uniquement vers des pays spécifiques

en: Disable shipping & shipping calculations
fr: Désactiver l'expédition et le calcul des frais de port

en: Shipping locations
fr: Lieux d'expédition

en: Ship to specific countries
fr: Expédier à des pays spécifiques

en: Thousands separator
fr: Séparateur des milliers

en: Decimal separator
fr: Séparateur décimal

en: Number of decimals
fr: Nombre de décimales

en: Kilograms
fr: Kilogrammes

en: Grams
fr: Grammes

en: Pounds
fr: Livres

en: Ounces
fr: Onces

en: Weight units
fr: Unités de poids

en: Meters
fr: Mètres

en: Centimeters
fr: Centimètres

en: Millimeters
fr: Millimètres

en: Inches
fr: Pouces

en: Dimension units
fr: Unités de dimension

en: Enable taxes
fr: Activer les taxes

en: Last onboarding step
fr: Dernière étape de l'intégration

en: Completed
fr: Terminé

en: Store selector dismissed
fr: Sélecteur de boutique ignoré

en: Dismissed
fr: Ignoré

en: Onboarding
fr: Intégration

en: Order Numbers
fr: Numéros de commande

en: Starting number
fr: Numéro de départ

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Skip free orders
fr: Ignorer les commandes gratuites

en: Free order identifier
fr: Identificateur des commandes gratuites

en: Company name.
fr: Nom de la société.

en: Country code.
fr: Code pays.

en: Connection status.
fr: État de la connexion.

en: The shipment object associated with the shipping label.
fr: L'objet d'envoi associé à l’étiquette d'expédition.

en: The shipment ID.
fr: L’ID d’envoi

en: The shipment's creation date.
fr: La date de création de l'envoi.

en: The shipment's last updated date.
fr: La date de la dernière mise à jour de l'envoi.

en: The shipping provider for the shipment.
fr: Le prestataire d’expédition pour l'envoi.

en: The label for a custom shipping provider.
fr: L'étiquette pour un prestataire d'expédition personnalisé.

en: The shipment's tracking number.
fr: Le numéro de suivi de l'envoi.

en: The shipment's tracking URL.
fr: L'URL de suivi de l'envoi.

en: The rate associated with the shipment.
fr: Le tarif associé à l'envoi.

en: The label associated with shipment.
fr: L'étiquette associée à l'envoi.

en: The items included in the shipment.
fr: Les articles inclus dans l'envoi.

en: The item's ID.
fr: L'ID de l'article.

en: The product's ID.
fr: L'ID du produit.

en: The product's variation ID.
fr: L'ID de variante du produit.

en: The item's quantity.
fr: La quantité de l'article.

en: The shipping label returned by the shipping provider.
fr: L’étiquette d'expédition retournée par le prestataire d'expédition.

en: The shipment object associated with the shipping rates.
fr: L'objet d'envoi associé aux tarifs d'expédition.

[ctx: Display title, not physical label]
en: The label for a custom shipping provider.
fr: L'étiquette pour un prestataire d'expédition personnalisé.

en: The shipping rates returned by the shipping provider.
fr: Les tarifs d'expédition indiqués par le prestataire d'expédition.

en: Phone number
fr: Téléphone

en: The phone number of your business.
fr: Le numéro de téléphone de votre business.

en: Shipping labels
fr: Étiquettes d'expédition

en: ShipEngine isn't available in your region
fr: ShipEngine n'est pas disponible dans votre région.

en: To benefit from streamlined shipping and label printing, please ensure your store is located in the US, UK, Canada, or Australia.
fr: Pour bénéficier d'une procédure simplifiée pour l’expédition et l’impression d'étiquettes, veuillez vous assurer que votre magasin est situé aux États-Unis, au Royaume-Uni, au Canada ou en Australie.

en: User does not have permission to manage WooCommerce
fr: L'utilisateur n'est pas autorisé à gérer WooCommerce

note: translators: Placeholders: %s - error message from the MWC API
en: Could not create connection: %s
fr: Impossible de créer la connexion : %s

en: No redirect available
fr: Aucune redirection disponible

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
fr: Une erreur s'est produite. Veuillez réessayer ou utiliser un autre moyen de paiement.

en: An error occurred while processing the payment:
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement du paiement :

en: Payment method successfully added.
fr: Moyen de paiement ajouté avec succès.

en: Unable to add payment method to your account. Please try again.
fr: Impossible d'ajouter un moyen de paiement à votre compte. Veuillez réessayer.

en: Payment method could not be saved. %s
fr: Impossible d’enregistrer le moyen de paiement. %s

en: Payment method updated.
fr: Moyen de paiement mis à jour.

en: Included WooCommerce Extensions
fr: Extensions WooCommerce incluses

note: translators: Placeholder: %s - captured amount
en: A payment of %s was successfully captured via GoDaddy Payments Hub
fr: Un paiement de %s a été capturé via le Centre des paiements GoDaddy

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
fr: Nous ne pouvons pas traiter votre commande sur la base des informations de paiement que vous avez fournies. Veuillez utiliser un autre compte de paiement ou un autre moyen de paiement.

note: translators: Placeholders: %1$s - card brand, %2$s - last 4 card numbers, %3$s - expiration month, %4$s - expiration year
en:  %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
fr:  %1$s se terminant par %2$s (expire en %3$s/%4$s)

en: Card
fr: Carte

note: translators: Placeholder: %s - refunded amount
en: A refund of %s was successfully processed via GoDaddy Payments Hub
fr: Un remboursement de %s a été traité via le Centre des paiements GoDaddy

note: translators: Placeholder: %s - transaction ID
en: Transaction ID %s
fr: ID de transaction %s

note: translators: Placeholders: %1$s - approved result code, %2$s - approved result message
en: Result: [%1$s] %2$s
fr: Résultat : [%1$s] %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - provider name, %2$s - transaction type, provider name, %3$s - total amount, %4$s - transaction info (if applicable, or empty string)
en: %1$s %2$s in the amount of %3$s%4$s
fr: %1$s %2$s pour un montant de %3$s %4$s

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the capture that was voided
en: A payment capture of %s was successfully voided
fr: Une capture de paiement de %s a été annulée avec succès.

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the refund that was voided
en: A refund of %s was successfully voided
fr: Un remboursement de %s a été annulé avec succès.

en: Coupons are disabled.
fr: Les codes promo sont désactivés.

en: Invalid coupon code.
fr: Code promo non valide.

en: Coupon cannot be applied.
fr: Impossible d’appliquer le code promo.

en: Coupon cannot be applied. %s
fr: Impossible d’appliquer le code promo. %s

en: Invalid customer data
fr: Données client non valides

en: Invalid email address
fr: Adresse email non valide

note: translators: Placeholder: %s - either 'billing' or 'shipping'
en: Invalid %s address
fr: Adresse %s non valide

en: Orders aren't accepted from this location
fr: Les commandes ne sont pas acceptées à partir de cet emplacement

en: WooCommerce is not available
fr: WooCommerce n'est pas disponible

en: Invalid products data.
fr: Données produits non valides

en: Coupon code to apply to the cart.
fr: Code promo à appliquer au panier

en: Cart customer data.
fr: Données client du panier.

en: Products to add to the cart.
fr: Produits à ajouter au panier.

en: The order ID.
fr: ID de la commande.

en: The URL to redirect the customer to.
fr: URL vers laquelle rediriger le client.

en: Order total, based on cart total.
fr: Total de la commande, basé sur le total du panier.

en: 2-letter ISO 3166 country code.
fr: Code pays ISO 3166 de 2 lettres.

en: 3-letter ISO 4217 currency code.
fr: Code devise ISO 4217 de 3 lettres.

en: Name of the merchant.
fr: Nom du commerçant.

en: The shipping type based on the chosen shipping method.
fr: Type d'expédition en fonction du mode d'expédition choisi.

en: Shipping methods for the payment request.
fr: Modes d'expédition pour la demande de paiement.

en: Items in the order.
fr: Articles de la commande.

en: Whether to require customer email.
fr: S'il convient de demander l'adresse e-mail du client.

en: Whether to require customer phone.
fr: S’il convient de demander le téléphone du client.

en: Whether to require customer shipping address.
fr: S’il convient de demander l'adresse d'expédition du client.

en: Whether the customer should be allowed to enter coupons.
fr: Si le client doit être autorisé à saisir des codes promo.

en: A list of wallets to disable.
fr: Une liste des portefeuilles à désactiver

en: Application ID.
fr: ID d'application.

en: Business ID.
fr: ID de business.

en: List of available features.
fr: Liste des fonctionnalités disponibles.

en: Whether the payment gateway is enabled.
fr: Si la passerelle de paiement est activée.

en: Payment gateway connection status.
fr: État de la connexion à la passerelle de paiement.

en: Nonce for switching accounts.
fr: Nonce pour le changement de comptes.

en: Invalid phone number.
fr: Numéro de téléphone non valide.

en: The remote parent ID in the request does not match the remote parent ID of the order.
fr: L'ID du parent distant dans la demande ne correspond pas à l'ID du parent distant de la commande.

en: Invalid order ID.
fr: ID de commande non valide.

note: translators: Placeholders: %s - a payment provider name, such as poynt
en: Provider %s not found.
fr: Fournisseur %s introuvable.

en: Invalid nonce
fr: Nonce non valide

en: Missing nonce
fr: Nonce manquant

note: translators: Placeholder: %d - error code
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
fr: Erreur %d : Impossible de créer une commande. Veuillez réessayer.

en: Virtual Terminal
fr: Terminal virtuel

note: translators: Placeholder: %s - payment method name
en: Paid in WooCommerce checkout by "%s"
fr: Payé au moment au paiement dans WooCommerce par « %s ».

en: Tip
fr: Conseil

note: translators: Placeholders: %1$s - item fee name, %2$s - item fee amount
en: %1$s amount of %2$s added to order by GoDaddy Payments Smart Terminal
fr: Montant %1$s de %2$s ajouté à la commande par le terminal intelligent de GoDaddy Payments

en: From GoDaddy Payments Hub. Order fully refunded.
fr: Depuis le centre des paiements GoDaddy. Commande entièrement remboursée.

en: From GoDaddy Payments Hub. Order partially refunded.
fr: Depuis le centre des paiements GoDaddy. Commande partiellement remboursée

note: translators: Placeholders: %1$s - date, %2$s time
en: Order marked ready on terminal on %1$s at %2$s
fr: Commande marquée comme prête sur le terminal le %1$s à %2$s.

en: Your billing address doesn't match your payment card information. Please update the billing address to submit your order.
fr: Votre adresse de facturation ne correspond pas aux informations de votre carte de paiement. Veuillez mettre à jour l'adresse de facturation pour envoyer votre commande.

en: Coupon code
fr: Code de coupon

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Discount
fr: Remise

en: Shipping
fr: Expédition

en: Wallet payments cannot be used for carts with multiple shipments.
fr: Les paiements par portefeuille ne peuvent pas être utilisés pour les paniers contenant plusieurs envois.

note: translators: %1$s: payment gateway name
en: Transaction refunded by %1$s from WooCommerce.
fr: Transaction remboursée par %1$s depuis WooCommerce.

en: Transaction manually refunded from WooCommerce.
fr: Transaction remboursée manuellement depuis WooCommerce.

en: Order is ready for pickup.
fr: La commande est prête à être prélevée.

en: Item shipped emails are sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
fr: Les e-mails signalant l’expédition des articles sont envoyés aux clients lorsque les informations de suivi sont ajoutées à un ou plusieurs articles de leurs commandes.

en: An item from {site_title} order #{order_number} has shipped!
fr: Un article de la commande {site_title} #{order_number} a été expédié !

en: Your package is on the way!
fr: Votre colis est en route !

en: Please note that it may take some time for the carrier to update shipment tracking information.
fr: Veuillez noter que la mise à jour des informations de suivi des envois par le transporteur peut prendre un certain temps.

en: Ready for pickup
fr: Prête pour récupération

en: Ready for pickup emails are sent to customers when their order is marked as ready for pickup.
fr: Des emails sont envoyés aux clients lorsque leur commande est marquée comme prête pour prélèvement.

en: Your {site_title} order is ready for pickup!
fr: La commande que vous avez passée sur {site_title} est prête pour prélèvement !

en: Order ready for pickup!
fr: Commande prête pour le prélèvement !

en: Shipment Tracking
fr: Suivi des envois

note: translators: Placeholder: %s - payment gateway method title
en: %s Virtual Terminal
fr: Terminal virtuel %s

en: No gateway found for order
fr: Aucune passerelle trouvée pour la commande

en: Capture Charge
fr: Saisir le montant

en: This charge has been fully captured
fr: Ce montant a été saisi

en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
fr: Souhaitez-vous vraiment traiter cette saisie ? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
fr: Un problème s’est produit et la saisie n'a pas pu être effectuée. Veuillez réessayer.

note: translators: Placeholders: %1s - the provider label, %2s - the payment method brand label, %3$s - the last four digits of the customer's credit card
en: %1s transaction declined due to billing address mismatch for %2s ending in %3$s.
fr: La transaction %1s a été refusée en raison d'une divergence d'adresse de facturation pour le moyen de paiement %2s se terminant par %3$s.

en: Status
fr: Statut du système

en: Remove
fr: Supprimer

en: Manage
fr: Gérer

en: Your Stripe account needs to be set up.
fr: Votre compte Stripe doit être configuré.

en: Connected
fr: Connecté(e)

en: Connected to your Stripe account.
fr: Connecté à votre compte Stripe.

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Please reconnect your Stripe account.
fr: Veuillez reconnecter votre compte Stripe.

en: Pending
fr: En attente

en: Connected to your terminal to Sell in Person.
fr: Connecté à votre terminal pour la vente en personne.

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Click set up to get started.
fr: Cliquez sur Configurer pour commencer.

en: Connect your terminal to Sell in Person.
fr: Connectez votre terminal à Vente en personne.

en: Connected to your GoDaddy Payments account.
fr: Connecté à votre compte GoDaddy Payments.

en: Connecting
fr: Connexion

en: This can take a few minutes. Please refresh to check.
fr: Cette opération peut prendre quelques minutes. Veuillez actualiser pour vérifier.

en: Not available
fr: Non disponible

en: Thank you for applying, but we are unable to provide payment processing for your business.
fr: Nous vous remercions de votre demande, mais nous ne sommes pas en mesure d'assurer le traitement des paiements pour votre business.

en: Your account has been closed.
fr: Votre compte a été fermé.

en: Incomplete
fr: Incomplet

en: Click Resume to complete your application.
fr: Cliquez sur Reprendre pour compléter votre demande.

en: Needs attention
fr: Besoin d’attention

en: Please check your email for next steps.
fr: Veuillez vérifier votre e-mail pour les prochaines étapes.

en: Manage the "%s" payment method
fr: Gérer le moyen de paiement « %s »

en: Set up the "%s" payment method
fr: Configurer le moyen de paiement « %s »

en: Have a question? %1$sAsk the GoDaddy Team%3$s%2$s
fr: Vous avez une question ? %1$sInterrogez l'équipe GoDaddy%3$s%2$s

en: E-mail icon
fr: Icône d’email

en: Set up GoDaddy Payments
fr: Configurer GoDaddy Payments

en: You're about to open GoDaddy Payments account signup. In just a few minutes, you'll return here to enable secure payments in your checkout.
fr: Vous êtes sur le point de créer un compte GoDaddy Payments. Dans quelques minutes, vous reviendrez ici afin d’activer les paiements sécurisés pour votre business.

en: Cancel
fr: Annuler

note: translators: Divider between the Wallet buttons and "Add to Cart"
en: or
fr: ou

en: Missing card details.
fr: Informations de carte manquantes.

en: Missing billing details.
fr: Informations de facturation manquantes.

en: Edit
fr: Modifier

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour de votre moyen de paiement. Veuillez réessayer.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce mode de paiement ?

en: Save
fr: Enregistrer

en: Title
fr: Titre

en: Details
fr: Détails

en: Default?
fr: Par défaut ?

en: Invalid token ID
fr: ID de jeton non valide

en: Manage Payment Methods
fr: Gérer les moyens de paiement

en: Use a new payment method
fr: Utiliser un nouveau moyen de paiement

en: Securely Save to Account
fr: Enregistrer en toute sécurité sur le compte

en: Nickname
fr: Surnom

note: translators: Placeholders: %s - expiration date
en: expires %s
fr: expire le %s

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Let your customers buy online and pay in person with orders synced to your GoDaddy Smart Terminal. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
fr: Permettez aux clients d’acheter en ligne et de payer en personne grâce aux commandes synchronisées avec votre terminal intelligent GoDaddy. Recevez un paiement rapide, avec prise en compte du dépôt dès le jour ouvrable suivant. %1$sLes conditions GoDaddy Payments s'appliquent%2$s.

en: Pay in Person
fr: Payer en personne

en: Customers can buy online and pay in person with orders synced to your Terminals.
fr: Les clients peuvent acheter en ligne et payer en personne en utilisant les commandes synchronisées avec vos terminaux.

en: Payment to be made upon delivery.
fr: Le paiement doit être effectué à la livraison.

en: Return to payments
fr: Retour aux paiements

en: %1$sShop Smart Terminal%2$s
fr: %1$sAchat à partir d’un terminal intelligent%2$s

en: %1$sDevices%2$s
fr: %1$sAppareils%2$s

en: %1$sCatalogs%2$s
fr: %1$sCatalogues%2$s

en: %1$sCustomize Terminal%2$s
fr: %1$sPersonnaliser le terminal%2$s

en: Smart Terminal
fr: Terminal intelligent

en: Dual screens for smoother selling.
fr: Doubles écrans pour une vente plus fluide.

en: Our dual screens make checkout a breeze. Plus, our all-in-one terminal includes a built-in payment processor, scanner, printer, security and more.
fr: Nos doubles écrans simplifient la procédure de paiement. De plus, notre terminal tout-en-un comprend un processeur de paiement intégré, un scanner, une imprimante, un dispositif de sécurité et bien plus encore.

en: Free
fr: Gratuit

en: 2-day shipping.
fr: Livraison en 2 jours.

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Settings
fr: Paramètres

en: Enable Selling in Person
fr: Activer la vente en personne

en: Checkout title
fr: Titre de la procédure de paiement

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
fr: Titre du moyen de paiement que le client verra lors de la procédure de paiement.

en: Checkout description
fr: Description de la procédure de paiement

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
fr: Description du moyen de paiement que le client verra lors de la procédure de paiement.

en: Order received instructions
fr: Instructions relatives à la commande reçue

en: Message that the customer will see on the order received page and in the processing order email after checkout.
fr: Message que le client verra sur la page de la commande reçue et dans l'email de traitement de la commande après le paiement.

en: Enable for Shipping Methods
fr: Activer pour les modes d'expédition

en: Select the shipping methods that will show this payment method for the customer during checkout.
fr: Sélectionnez les modes d'expédition qui afficheront ce moyen de paiement à l’intention du client au moment du paiement.

en: Select Shipping Methods
fr: Sélectionner les modes d'expédition

en: At least one shipping method is required to enable Selling in Person.
fr: Au moins un mode d'expédition est nécessaire pour activer la vente en personne.

en: Pay for your order in-person at pickup or delivery.
fr: Payez votre commande en personne lors du prélèvement ou de la livraison.

en: We accept major credit/debit cards and cash.
fr: Nous acceptons les principales cartes de crédit/débit et les espèces.

note: Translators: %1$s shipping method title, %2$s shipping method id.
en: %1$s (#%2$s)
fr: %1$s (N° %2$s)

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
fr: Autres lieux

en: Local Pickup Plus method
fr: Méthode de prélèvement local Plus

note: translators: Placeholders: %1$s - Shipping Method name (for example FedEx, UPS or Local Pickup, etc.)
en: Any "%1$s" method
fr: Toute méthode de « %1$s »

en: Are you sure you want to move this product to trash?
fr: Voulez-vous vraiment déplacer ce produit vers la corbeille ?

en: Are you sure you want to move this product to trash? Removing a synced product will also delete it from the In-Person catalog.
fr: Voulez-vous vraiment déplacer ce produit vers la corbeille ? La suppression d'un produit synchronisé le retirera également du catalogue En personne.

en: Move to Trash
fr: Déplacer vers la corbeille

en: This product is synced from the In-Person Catalog
fr: Ce produit est synchronisé depuis le catalogue En personne.

en: This product is synced to the In-Person Catalog
fr: Ce produit est synchronisé avec le catalogue En personne.

en: One or more products in your catalog failed to sync. Please enable debug logging or reach out to %1$sour Care team%2$s for help.
fr: La synchronisation d'un ou plusieurs produits de votre catalogue a échoué. Veuillez activer la journalisation de débogage ou contacter %1$snotre équipe des services aux clients%2$s pour obtenir de l'aide.

en: %1$s has been removed. Products will no longer be synced to this catalog. To remove any products already synced you must delete them manually.
fr: %1$s a été supprimé. Les produits ne seront plus synchronisés avec ce catalogue. Pour retirer les produits déjà synchronisés, vous devez les supprimer manuellement.

en: In-Person product sync to WooCommerce has been disabled. Products will no longer sync to WooCommerce. To remove any products already synced you must delete them manually.
fr: La synchronisation des produits En personne avec WooCommerce a été désactivée. Les produits ne seront plus synchronisés avec WooCommerce. Pour retirer les produits déjà synchronisés, vous devez les supprimer manuellement.

en: %1$s has been removed from Selling In-Person. This catalog will no longer sync to WooCommerce
fr: %1$s a été retiré de la vente en personne. Ce catalogue ne sera plus synchronisé avec WooCommerce

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: In-Person Catalog Sync
fr: Synchronisation des catalogues En personne

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Sync your WooCommerce products with In-Person catalog(s). %1$sLearn more%2$s
fr: Synchronisez vos produits WooCommerce avec le(s) catalogue(s) En personne. %1$sEn savoir plus%2$s

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Sync WooCommerce products to In-Person
fr: Synchronisation des produits WooCommerce avec le catalogue En personne

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Basic WooCommerce product data is pushed to the selected In-Person catalog(s) for simple products.
fr: Les données produits WooCommerce de base sont transmises vers le(s) catalogue(s) En personne sélectionné(s) pour les produits simples.

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: To sync to In-Person you must have at least one catalog selected.
fr: Pour synchroniser avec En personne, vous devez sélectionner au moins un catalogue.

en: Sync In-Person products to WooCommerce
fr: Synchronisation des produits En personne avec WooCommerce

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Product data is fetched from the selected In-Person catalog(s). Sync excludes products with custom prices or "any combination" modifiers.
fr: Les données produits sont extraites du ou des catalogues En personne sélectionnés. La synchronisation exclut les produits affichant des prix personnalisés ou des modificateurs « toute combinaison ».

en: To sync to WooCommerce you must have at least one catalog selected.
fr: Pour synchroniser avec WooCommerce, vous devez sélectionner au moins un catalogue.

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings title, something like: "GoDaddy Payments - Apple Pay"
en: Cannot load the %s gateway to process payment.
fr: Impossible de charger la passerelle %s pour le traitement du paiement.

en: Cannot load the GoDaddy Payments gateway.
fr: Impossible de charger la passerelle GoDaddy Payments.

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings page title, normally: "GoDaddy Payments - Credit/Debit card"
en: These settings are managed from the %s page
fr: Ces réglages sont gérés à partir de la page %s.

[ctx: General settings]
en: General
fr: Général

en: Disabled
fr: Désactivé(e)

en: The GoDaddy Payments service ID
fr: ID du service GoDaddy Payments

en: The nonce for validating the redirect after onboarding
fr: Nonce pour valider la redirection après l'intégration.

en: The GoDaddy Payments onboarding status
fr: États d'intégration de GoDaddy Payments

en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices.
fr: Acceptez en toute sécurité les paiements par carte et simplifiez la procédure de paiement pour les clients qui ont installé Apple Pay® sur des appareils pris en charge.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept Apple Pay® on supported devices and make checkout faster for customers. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
fr: Acceptez Apple Pay® sur les appareils pris en charge et accélérez le paiement pour les clients. Recevez un paiement rapide, avec prise en compte du dépôt dès le jour ouvrable suivant. %1$sLes conditions GoDaddy Payments s'appliquent%2$s.

en: Apple Pay Settings
fr: Paramètres Apple Pay

en: Enable
fr: Activer

en: Enable to add the payment method to your checkout.
fr: Activez pour ajouter le moyen de paiement à votre procédure de paiement.

en: Apple Pay shows to %1$sSafari users on supported devices%2$s.
fr: Apple Pay s'affiche à l’intention des utilisateurs de %1$sSafari sur les appareils pris en charge%2$s.

note: translators: Text displayed next to a dropdown input field with a list of pages for the user to choose from
en: Pages to enable Apple Pay on
fr: Pages permettant d'activer Apple Pay sur

en: Cart
fr: Panier

en: Checkout
fr: Paiement

en: Single Product
fr: Produit unique

en: Button label
fr: Légende du bouton

en: Check button labels here
fr: Vérifiez les libellés des boutons ici

[ctx: Apple Pay]
en: Add Money with
fr: Ajouter de l'argent avec

[ctx: Apple Pay]
en: Book with
fr: Réserver avec

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
fr: Acheter avec

[ctx: Apple Pay]
en: Check out with
fr: Vérifiez via

[ctx: Apple Pay]
en: Contribute with
fr: Contribuer avec

[ctx: Apple Pay]
en: Donate with
fr: Faire un don avec

[ctx: Apple Pay]
en: Order with
fr: Passer une commande avec

[ctx: Apple Pay]
en: Plain (logo only)
fr: Simple (logo uniquement)

[ctx: Apple Pay]
en: Reload with
fr: Recharger avec

[ctx: Apple Pay]
en: Rent with
fr: Louer avec

[ctx: Apple Pay]
en: Set up
fr: Configurer

[ctx: Apple Pay]
en: Support with
fr: Support avec

[ctx: Apple Pay]
en: Tip with
fr: Conseil avec

[ctx: Apple Pay]
en: Top Up with
fr: Majorer avec

en: Button style
fr: Style de bouton

en: Check button style here
fr: Vérifiez le style du bouton ici

en: Black
fr: Noir

en: White
fr: Blanc

en: White with outline
fr: Blanc avec contour

en: Button height
fr: Hauteur du bouton

en: Apple requests the button size match your cart/checkout button and be 30 to 64 pixels tall. The width is set automatically.
fr: Apple demande que la taille du bouton corresponde à celle du bouton du panier/de la caisse et que sa hauteur soit comprise entre 30 et 64 pixels. La largeur est définie automatiquement.

en: Check button size here
fr: Vérifiez la taille du bouton ici

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept Google Pay™ on supported devices and make checkout faster for customers. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
fr: Acceptez Google Pay™ sur les appareils pris en charge et accélérez le paiement pour les clients. Recevez un paiement rapide, avec prise en compte du dépôt dès le jour ouvrable suivant. %1$sLes conditions GoDaddy Payments s'appliquent%2$s.

en: Google Pay Settings
fr: Réglages Google Pay

note: translators: Placeholders: %1$s - open <a> HTML link tag, %2$s - close </a> HTML link tag
en: Google Pay shows on %1$ssupported browsers%2$s.
fr: Google Pay s'affiche sur les %1$snavigateurs pris en charge%2$s.

en: Pages to enable Google Pay on
fr: Pages sur lesquelles activer Google Pay

[ctx: Google Pay]
en: Book with
fr: Réserver avec

[ctx: Google Pay]
en: Buy with
fr: Acheter avec

[ctx: Google Pay]
en: Check out with
fr: Vérifiez via

[ctx: Google Pay]
en: Donate with
fr: Faire un don avec

[ctx: Google Pay]
en: Order with
fr: Passer une commande avec

[ctx: Google Pay]
en: Pay with
fr: Payer avec

[ctx: Google Pay]
en: Plain (logo only)
fr: Simple (logo uniquement)

en: Google requests the button size match your cart/checkout button and be 40 to 100 pixels tall.
fr: Google demande que la taille du bouton corresponde à celle du bouton du panier/de la caisse et que sa hauteur soit comprise entre 40 et 100 pixels.

en: Credit/Debit Card
fr: Carte de crédit/débit

en: Securely accept credit/debit cards in your checkout.
fr: Acceptez en toute sécurité les paiements par carte de crédit/débit.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept all major credit/debit cards in your checkout quickly and securely. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
fr: Acceptez les paiements par cartes de crédit/débit majeures, rapidement et en toute sécurité. Recevez un paiement rapide, avec prise en compte du dépôt dès le jour ouvrable suivant. %1$sLes conditions GoDaddy Payments s'appliquent%2$s.

en: Business Name:
fr: Nom du business :

en: Email:
fr: Email :

en: Switch account
fr: Changez votre compte

en: Account Details
fr: Détails du compte

en: Manage your account settings in the %1$spayments dashboard%2$s
fr: Gérez les réglages de votre compte dans le %1$stableau de bord des paiements%2$s.

en: Manage your GoDaddy Payments account settings in the %1$sPayments Hub%2$s
fr: Gérez les paramètres de votre compte GoDaddy Payments dans le %1$scentre des paiements%2$s.

en: Checkout Settings
fr: Paramètres de paiement

en: Title in Checkout
fr: Titre dans la procédure de paiement

en: Description in Checkout
fr: Description dans la procédure de paiement

en: Transaction Type
fr: Type de transaction

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
fr: Sélectionnez le mode de traitement des transactions. L’option Facturer envoie toutes les transactions pour règlement, l’option Autorisation autorise simplement le total de la commande pour une saisie ultérieure.

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
fr: Frais

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
fr: Autorisation

en: Charge Virtual-Only Orders
fr: Facturer les commandes virtuelles uniquement

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
fr: Si la commande contient exclusivement des articles virtuels, activez cette option pour facturer immédiatement la transaction, au lieu de l'autoriser.

en: Capture Paid Orders
fr: Saisir les commandes payées

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
fr: Saisissez automatiquement les commandes lorsqu'elles passent à l’%s.

en: a paid status
fr: état payé

en: Accepted Card Logos
fr: Logos des cartes acceptées

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
fr: Il s'agit des logos qui indiquent aux clients les cartes acceptées comme moyen de paiement.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept.
fr: Ce paramètre %1$sne modifie pas%2$s les types de carte acceptés par la passerelle.

en: Saved Cards
fr: Cartes enregistrées

en: Enable customers to securely save their payment cards to their account for future checkout.
fr: Offrez à vos clients la possibilité d'enregistrer en toute sécurité leurs cartes de paiement dans leur compte pour une prochaine procédure de paiement.

en: Detailed Decline Messages
fr: Messages de refus détaillés

en: Enable detailed decline messages for customers during checkout rather than a generic decline message.
fr: Des messages de refus détaillés s’afficheront à l’intention des clients pendant la procédure de paiement à la place d’un message de refus générique.

en: Debug Mode
fr: Mode de débogage

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the debug log
fr: Affichez des messages d'erreur détaillés et des demandes/réponses API sur la page de paiement et/ou enregistrez-les dans le journal de débogage.

en: Off
fr: Désactiver

en: Show on Checkout Page
fr: Afficher sur la page de paiement

en: Save to Log
fr: Enregistrer dans le journal

en: Both
fr: Les deux

en: Pay securely with your credit/debit card.
fr: Payez en toute sécurité au moyen de votre carte bancaire.

en: Pre-Order release payment failed: %s
fr: Le paiement de la précommande a échoué : %s

en: Currently unavailable
fr: Actuellement indisponible

note: translators: Placeholders: %1$s & %3$s - <a> tag, %2$s & %4$s - </a> tag
en: Securely accept online payments via credit/debit card, wallets, bank redirects, and other methods enabled in your Stripe account. %1$sView Stripe pricing%2$s for your business' location and payment methods. %3$sStripe terms apply%4$s.
fr: Acceptez en toute sécurité les paiements en ligne par carte de crédit/débit, portefeuille électronique, redirection bancaire et autres méthodes activées dans votre compte Stripe. %1$sConsultez les tarifs Stripe%2$s en fonction de la localisation de votre entreprise et des moyens de paiement. %3$sLes conditions Stripe s'appliquent%4$s.

en: You are about to disconnect your Stripe account. Your store will not be able to process transactions using Stripe until you connect an account again.
fr: Vous êtes sur le point de déconnecter votre compte Stripe. Votre boutique ne pourra pas traiter les transactions par Stripe tant que vous n'aurez pas reconnecté un compte.

en: General
fr: Général

en: Disconnect Stripe Account
fr: Déconnecter le compte Stripe

en: Connecting to Stripe...
fr: Connexion à Stripe...

en: This operation can take up to a few seconds. Please reload this page to check the current status.
fr: Cette opération peut prendre jusqu'à quelques secondes. Veuillez recharger cette page pour vérifier l'état actuel.

en: Connect Stripe Account
fr: Connecter le compte Stripe

en: BECS direct debit
fr: Prélèvement automatique BECS

en: Credit / Debit
fr: Crédit / Débit

en: SEPA Debit
fr: Prélèvement SEPA

en: ACH Direct Debit
fr: Débit bancaire ACH

en: Order Instructions:
fr: Instructions de commande :

en: Local delivery
fr: Livraison locale

en: Allow customers to select local delivery service. Taxes will be applied using customer's shipping address.
fr: Permettez aux clients de sélectionner le service de livraison locale. Les taxes seront appliquées en fonction de l'adresse de livraison du client.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
fr: Saisissez un coût (hors taxes) ou une somme, par exemple <code>10,00 * [qty]</code>.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
fr: Utilisez <code>[qty]</code> pour le nombre d'articles, <br/><code>[cost]</code> pour le coût total des articles et <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> pour les frais basés sur un pourcentage.

en: Checkout Title
fr: Titre de la procédure de paiement

en: This controls the title which the user sees during checkout.
fr: Ce paramètre contrôle le titre que l'utilisateur voit au moment du paiement.

en: Tax status
fr: Statut de la taxe

[ctx: Tax status]
en: None
fr: Aucun

en: Cost
fr: Coût

en: Minimum order amount total when available
fr: Montant minimum de la commande totale, si disponible

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to in order to select the shipping method.
fr: Le montant de la commande d'un client doit être supérieur ou égal à ce montant spécifique pour permettre de sélectionner le mode d'expédition.

en: Minimum order total when free
fr: Montant minimum de la commande totale pour une expédition gratuite

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to for the shipping method to be free.
fr: Le montant de la commande d'un client doit être supérieur ou égal à ce montant pour que le mode d'expédition soit gratuit.

en: This description will be displayed underneath the Local Delivery shipping method name in the Cart and Checkout pages.
fr: Cette description sera affichée sous le nom du mode d'expédition Livraison locale dans le panier et les pages de paiement.

en: Delivery instructions
fr: Instructions de livraison

en: Message that the customer will see on the order received page and the processing order email after checkout.
fr: Message que le client verra sur la page de la commande reçue et dans l'email de traitement de la commande après le paiement.

en: Shipping method description that the customer will see during checkout.
fr: Description du mode d’expédition que le client verra au moment du paiement.

en: Pickup instructions
fr: Instructions de prélèvement

en: Message that the customer will see on the order received page as well as in the processing order and ready for pickup emails.
fr: Message que le client verra sur la page de la commande reçue ainsi que dans l’email de traitement de la commande et dans l’email Prêt pour prélèvement.

en: Pickup Instructions
fr: Instructions de récupération

en: Carrier
fr: Transporteur

en: Tracking number
fr: Numéro de suivi

en: Items
fr: Articles

en: Warning! Plain Permalinks Detected
fr: Avertissement ! Permaliens simples détectés

en: You attempted to install a blocked plugin.
fr: Vous avez tenté d'installer une extension bloquée.

en: One or more blocked plugins have been removed.
fr: Une ou plusieurs extensions bloquées ont été supprimées.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> tag, %2$s - Closing </a> tag
en: GoDaddy disallows a small list of plugins that can cause performance and other issues on your store. If you attempt to install them, we'll remove them for you. You can check out %1$sthe entire plugin blocklist here%2$s.
fr: GoDaddy interdit une petite liste d’extensions qui peuvent causer divers problèmes, de performance notamment, sur votre boutique. Si vous tentez de les installer, nous les supprimerons pour vous. Vous pouvez consulter %1$sla liste complète de bocage des extensions ici%2$s.

en: Shipments
fr: Envois

note: translators: Placeholder: %s - tracking URL
en: Tracking URL: %s
fr: URL de suivi : %s

note: translators: Placeholder: %s - items column
en: %s:
fr: %s :

en: Your order is ready for pickup.
fr: Votre commande est prête à être prélevée.
