MWC Core 2.0.0 - en to pt translation catalogue (772 entries)

en: Cost of goods
pt: Custo de produtos

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Track profit and cost of goods for your store. Generate profit reports by date, product, category, and more. This feature replaces the %1$sCost of Goods%2$s plugin.
pt: Monitore o lucro e o custo de produtos da sua loja. Gere relatórios de lucro por data, produto, categoria e muito mais. Esse recurso substitui o plugin %1$sCost of Goods%2$s.

en: Ecommerce emails
pt: E-mails de comércio eletrônico

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. This feature replaces the %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s plugin.
pt: Personalize seus e-mails com sua marca e aumente a fidelidade de clientes. Esse recurso substitui o plugin %1$sEmail Customizer do WooCommerce%2$s.

en: Google analytics
pt: Google Analytics

note: translators: Placeholders: %1$s and %3$s - <a> tag for the plugin link, %2$s and %4$s - </a> tag
en: Track advanced eCommerce events and more with Google Analytics. This feature replaces the %1$sGoogle Analytics%2$s and %3$sGoogle Analytics Pro%4$s plugins.
pt: Monitore eventos avançados de comércio eletrônico e muito mais com o Google Analytics. Esse recurso substitui os plugins %1$sGoogle Analytics%2$s e %3$sGoogle Analytics Pro%4$s.

en: Sequential order numbers
pt: Números sequenciais de pedidos

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Format order numbers, change your starting number, and differentiate free orders. This feature replaces the %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s plugin.
pt: Formate o número dos pedidos, altere o número inicial e diferencie pedidos gratuitos. Esse recurso substitui o plugin %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s.

en: Shipment tracking
pt: Rastreio de envio

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share shipment tracking information with your customers. Open one of your Processing orders to get started. This feature replaces the %1$sShipment Tracking%2$s plugin.
pt: Compartilhe informações de rastreio de envio com seus clientes. Abra um dos seus pedidos em processamento para começar. Esse recurso substitui o plugin %1$sShipment Tracking%2$s.

en: Discount links
pt: Links de desconto

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share discount links with your customers and add coupons from ads, email campaigns, or social links. Create or edit a coupon to get started. This feature replaces the %1$sURL Coupons%2$s plugin.
pt: Compartilhe links de desconto com seus clientes e adicione cupons de anúncios, campanhas por e-mail ou links de redes sociais. Crie ou edite um cupom para começar. Esse recurso substitui o plugin %1$sURL Coupons%2$s.

en: Gift certificates
pt: Vales-presentes

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Create custom gift certificates that your customers can purchase and send to their friends and family. This feature replaces the %1$sPDF Product Vouchers%2$s plugin.
pt: Crie vales-presentes personalizados que seus clientes podem presentear para amigos e familiares. Esse recurso substitui o plugin %1$sPDF Product Vouchers%2$s.

en: Abandoned checkout reminders
pt: Lembretes de carrinhos abandonados

en: Automatically track cart activity and send an email reminder to recover lost revenue.
pt: Monitore a atividade do carrinho e envie lembretes por e-mail automaticamente para recuperar a venda.

en: Stripe
pt: Tarja

en: Accept credit card payments using Stripe.
pt: Aceite pagamento por cartão de crédito com o Stripe.

en: Sell to millions of customers from one place. Offer your products everywhere, from Amazon to Instagram, all from your own online store.
pt: Venda para milhões de clientes por um só lugar. Ofereça seus produtos em qualquer lugar, desde a Amazon até o Instagram, tudo da sua própria loja online.

en: Take administration of order fulfillment to the next level! View latest shipping rates from your favorite providers, print labels in one click, and automate shipment tracking and customer email notifications.
pt: Aprimore o processo de administração de conclusão de pedidos. Confira os valores recentes de frete de suas principais transportadoras em tempo real, imprima etiquetas com um clique e automatize o rastreio de envio e os avisos por e-mail para clientes.

en: The reseller private label ID (1 means GoDaddy, so not a reseller).
pt: Identificação privada de revendedor (“1” significa GoDaddy, ou seja, não é revendedor).

en: Whether the account can manually switch between extension versions.
pt: Se a conta permite alternar manualmente entre versões de extensão.

en: Whether or not the site is sold by a reseller.
pt: Se o site é vendido por revendedor ou não.

en: The product plan the given account or site has purchased
pt: O plano do produto adquirido pela conta ou pelo site em questão.

en: The hosting platform the given account or site is running on
pt: A plataforma de hospedagem da conta ou do site.

en: The ID of the customer
pt: A identificação de cliente.

en: The ID of the Federation Partner
pt: Identificação do parceiro de federação.

en: A list of businesses.
pt: Lista de negócios.

en: The unique identifier for the business.
pt: Identificador único do negócio.

en: The legal name of the business.
pt: Razão social do negócio.

en: A list of stores associated with the business.
pt: Lista de lojas associadas ao negócio.

en: The display name of the store.
pt: Nome de exibição da loja.

en: The unique identifier for the store.
pt: Identificador único da loja.

en: The access token string as issued by the authorization server.
pt: Sequência do token de acesso emitido pelo servidor de autorização.

en: Number of seconds to expiration of the access token.
pt: Segundos para a expiração do token de acesso.

en: The scope the token granted.
pt: Escopo do token concedido.

en: Access Token ID.
pt: ID do token de acesso.

en: The type of token this is.
pt: Tipo de token.

en: The care agent account on this site has been misconfigured. Please log in again to fix this issue.
pt: A conta do agente responsável nesse site foi desconfigurada. Faça login novamente para corrigir o problema.

en: Something went wrong when creating the user account.
pt: Ocorreu um erro ao criar a conta de usuário.

note: translators: Placeholder: %s account username
en: User %s could not be logged in.
pt: O usuário %s não conseguiu fazer login.

en: You cannot delete the main administrator account.
pt: Não é possível excluir a conta principal de administrador.

en: Delete
pt: Excluir

en: Other
pt: Outro

en: Automatically track cart activity and recover lost revenue with a dedicated email campaign.
pt: Monitore a atividade do carrinho automaticamente para recuperar vendas com uma campanha dedicada por e-mail.

en: Unknown error.
pt: Erro desconhecido.

en: Unable to retrieve the email sender data.
pt: Não é possível obter os dados do remetente do e-mail.

[ctx: Subject of greeting when name is not known (this can be translated to empty string for languages where "Hi there!" cannot be rendered as in English and it will result in just "Hi!")]
en: there
pt: cliente

en: Did you forget something?
pt: Você se esqueceu de algo?

en: Content
pt: Conteúdo

en: Hey there! You left your shopping cart without completing your purchase just a bit ago. It's not too late to complete your purchase! All of the products are still waiting for you.
pt: Olá! Você saiu do seu carrinho sem concluir a compra. Ainda dá tempo de concluí-la. Os produtos ainda estão esperando por você.

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Complete your purchase
pt: Conclua sua compra

en: Trouble checking out? We're here to help. Please reply to this email if you have any questions or need our assistance.
pt: Está com problemas na finalização da compra? Podemos ajudar. Responda a esse e-mail caso tenha dúvidas ou precise de ajuda.

en: Cart Recovery
pt: Restauração de carrinhos de compra

en: Send a reminder email to customers that left products in their cart but didn't complete the checkout.
pt: Envie um lembrete para os clientes que deixarem produtos no carrinho de compras, mas não concluírem o pagamento.

en: Hey {{customer_first_name}}, did you forget something?
pt: Olá, {{customer_first_name}}! Esqueceu algo?

en: Hey {{customer_first_name}}!
pt: Olá, {{customer_first_name}}!

en: Your shopping cart has been reserved and is still waiting for you! In your cart, you left the following products:
pt: Seu carrinho foi reservado e ainda está esperando por você. Ele contém os seguintes produtos:

en: It's not too late to complete this purchase -- these products are still waiting for you!
pt: Ainda dá tempo de concluir a compra. Esses produtos ainda estão esperando por você.

en: Your shopping cart was reserved a few days ago and it will expire soon. In your cart, you left the following products:
pt: Seu carrinho foi reservado há alguns dias e expirará em breve. Ele contém os seguintes produtos:

en: Ready to complete this purchase before your cart expires? Click the above button to purchase these items.
pt: Vamos concluir a compra antes de o carrinho expirar? Clique no botão acima para comprar esses itens.

en: Your email and cart will be saved so we can send you an email reminder about this order.
pt: Seu e-mail e seu carrinho serão salvos para que possamos enviar um lembrete por e-mail sobre esse pedido.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
pt: Você tentou editar um item que não existe. Será que ele foi excluído?

en: Product not found.
pt: Produto não encontrado.

en: Product categories must be deleted in Commerce Home
pt: As categorias de produtos devem ser excluídas na página inicial de venda.

en: Delete product category
pt: Excluir categoria de produto

note: translators: External link icon
en: Delete %s
pt: Excluir %s

en: The "Any" attribute cannot be used for variable products synced with your GoDaddy Commerce product catalog. Please specify the attribute value for each variation, then save your changes.
pt: Não é possível usar o atributo “Qualquer” para produtos variáveis sincronizados com seu catálogo de produtos do comércio da GoDaddy. Especifique o valor do atributo para cada variação e salve suas alterações.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag
en: Required for storing Product data in Commerce Home. Stock management can be enabled or disabled per product. Learn more about %1$sproduct inventory settings%2$s.
pt: Obrigatório para armazenamento de dados do produto na página inicial do comércio. É possível ativar ou desativar o gerenciamento de estoque de cada produto. Saiba mais sobre as %1$sconfigurações do inventário de produtos%2$s.

en: Inventory amounts displayed on the frontend reflect total available for purchase and exclude reserved stock.
pt: Os valores de estoque exibidos na interface refletem o total disponível para compras e não consideram o estoque reservado.

note: translators: Placeholders: %1$s - a product name, %2$s - a product SKU, %3$s - an API error message
en: An error occurred while reserving stock for %1$s (%2$s). %3$s
pt: Ocorreu um erro ao reservar o estoque para %1$s (%2$s). %3$s

en: Available Pickup Locations
pt: Locais de retirada disponíveis

en: Select the location(s) that should be available for local pickup.
pt: Escolha os locais para retirada local.

en: Pickup location
pt: Local de retirada

en: No pickup locations available
pt: Nenhum local de retirada disponível

en: Please choose another shipping method, or contact the store for a pickup location.
pt: Escolha outra forma de pagamento ou entre em contato com a loja para consultar o local de retirada.

en: Pickup Location Information
pt: Informações do local de retirada

en: Missing or invalid store ID
pt: ID da loja ausente ou inválido.

en: This token is expired
pt: Esse token expirou.

en: Cannot generate a preview for an email notification that is not editable.
pt: Não é possível gerar a visualização de um aviso por e-mail não editável.

en: The settings parameter is required.
pt: O parâmetro de configurações é obrigatório.

en: Cannot send a test email for an email notification that is not editable.
pt: Não é possível editar o e-mail de teste de um aviso por e-mail não editável.

en: The site has email template overrides and hasn't enabled the Email Notifications feature.
pt: O site tem substituições de modelo de e-mail, e o recurso “Avisos por e-mail” não foi ativado.

en: Unique email notification ID.
pt: ID único do aviso por e-mail.

en: Unique email notification name (matches the ID).
pt: Nome único do aviso por e-mail (correspondente ao ID).

en: Email notification label.
pt: Legenda do aviso por e-mail.

en: Email notification description.
pt: Descrição do aviso por e-mail.

en: ID of the template used by this email notification.
pt: ID do modelo usado por esse aviso por e-mail.

en: A list of categories that the email notification belongs to.
pt: Lista de categorias às quais o aviso por e-mail pertence.

en: Email notification status
pt: Status do aviso por e-mail.

en: Whether the email notification can only be sent manually.
pt: Se o aviso por e-mail só pode ser enviado manualmente.

en: Whether the email notification will be sent to administrators.
pt: Se o aviso por e-mail será enviado para os administradores.

en: A list of placeholders that are available for the email notification.
pt: Lista de espaços reservados disponíveis para o aviso por e-mail.

en: URL for the WooCommerce email settings screen for the email notification
pt: URL da tela de configurações do e-mail do WooCommerce para o aviso por e-mail.

en: Unique email notification category ID.
pt: ID único da categoria do aviso por e-mail.

en: Email notification category name.
pt: Nome da categoria do aviso por e-mail.

en: A non-empty settings or subgroups parameter must be provided.
pt: É necessário fornecer um parâmetro de configurações ou subgrupos.

en: Unique email template ID.
pt: ID único do modelo de e-mail.

en: Unique email template name (matches the ID).
pt: Nome único do modelo de e-mail (correspondente ao ID).

en: Email template label.
pt: Legenda do modelo de e-mail.

en: List of email content placeholders.
pt: Lista de espaços reservados de conteúdo do e-mail.

en: Email template preview.
pt: Visualização do modelo de e-mail.

en: Unique email template setting name.
pt: Nome único da configuração do modelo de e-mail.

en: Email template setting label.
pt: Legenda da configuração do modelo de e-mail.

en: Email template settings subgroups.
pt: Subgrupos das configurações do modelo de e-mail.

en: Root settings for an email template.
pt: Configurações raiz de um modelo de e-mail.

en: This email address belongs to another store. Please enter a different email address. If you already own this address, please reach out via %1$sGet Help%2$s.
pt: Esse e-mail pertence a outra loja. Forneça outro e-mail. Se esse endereço já for seu, entre em contato conosco acessando %1$sObter ajuda%2$s.

en: Sender unique ID.
pt: ID único do remetente.

en: Sender email address.
pt: E-mail do remetente.

en: The date and time when the sender was verified in our system.
pt: Data e hora da verificação do remetente em nosso sistema.

en: How the sender was verified.
pt: Como o remetente foi verificado.

en: Sender status.
pt: Status do remetente.

en: Unique email notification setting ID.
pt: ID único da configuração do aviso por e-mail.

en: Unique email notification setting name (matches the ID).
pt: Nome único da configuração do aviso por e-mail (correspondente ao ID).

en: Email notification setting label.
pt: Legenda da configuração do aviso por e-mail.

en: Email notification setting description.
pt: Descrição da configuração do aviso por e-mail.

en: A list of available options for the email notification setting values.
pt: Lista de opções disponíveis para os valores da configuração do aviso por e-mail.

en: Email notification setting default value.
pt: Valor padrão da configuração do aviso por e-mail.

en: Email notification setting value.
pt: Valor da configuração do aviso por e-mail.

en: Whether the email notification setting can have multiple values.
pt: Se a configuração do aviso por e-mail pode ter diversos valores.

en: Whether the email notification setting is required.
pt: Se a configuração do aviso por e-mail é obrigatória.

en: Email notifications setting group, if applicable.
pt: Grupo da configuração de avisos por e-mail, se aplicável.

en: Email notifications setting control details.
pt: Detalhes do controle da configuração de avisos por e-mail.

en: Email notifications setting control type.
pt: Tipo do controle da configuração de avisos por e-mail.

en: A list of available options for the email notification setting control.
pt: Lista de opções disponíveis para o controle da configuração do aviso por e-mail.

en: Optional input placeholder for the email notification setting control.
pt: Espaço reservado opcional de entrada para o controle da configuração do aviso por e-mail.

en: Could not match an email notification ID to a "%s" WooCommerce email ID.
pt: Nenhum ID de aviso por e-mail correspondente a um ID de e-mail do WooCommerce “%s”.

en: Could not match a WooCommerce email ID to a "%s" email notification ID.
pt: Nenhum ID de e-mail do WooCommerce correspondente a um ID de aviso por e-mail “%s”.

en: Could not find source WooCommerce email with ID "%s".
pt: Não foi possível encontrar o e-mail do WooCommerce de origem com ID “%s”.

en: No content template file found for the ID %s.
pt: Nenhum arquivo de modelo de conteúdo encontrado para o ID %s.

en: No email notification found with the ID %s.
pt: Nenhum aviso por e-mail encontrado com o ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailNotificationContract interface
pt: A classe de %s deve conter a interface EmailNotificationContract.

en: The email notification with ID %s is not available on this site
pt: O aviso por e-mail com ID %s está indisponível nesse site.

en: No email notification template found with the ID %s.
pt: Nenhum modelo de aviso por e-mail encontrado com o ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailTemplateContract interface
pt: A classe de %s deve conter a interface EmailTemplateContract.

en: No template file found with the ID %s.
pt: Nenhum arquivo de modelo encontrado com o ID %s.

en: Invalid template for the option name "%s": it should contain a {{setting_id}} placeholder.
pt: Modelo inválido para o nome da opção “%s”: ele deve conter um espaço reservado {{setting_id}}.

en: No settings found with the ID %s.
pt: Nenhuma configuração encontrada com o ID %s.

en: The class name for %s must implement ConfigurableContract
pt: O nome da classe de %s deve conter ConfigurableContract.

en: No WooCommerce email found for "%s"
pt: Nenhum e-mail do WooCommerce encontrado para “%s”.

en: Admin
pt: Administrador

en: Extensions
pt: Extensões

en: Customer
pt: Cliente

en: Order
pt: Pedido

en: Email Notifications
pt: Avisos por e-mail

en: Emails
pt: E-mails

en: New
pt: Novo

en: Cancelled order
pt: Pedido cancelado

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked cancelled (if it was previously processing or on-hold).
pt: Enviado para destinatários cujo pedido é marcado como cancelado (anteriormente em processamento ou suspenso).

en: [{{site_title}}]: Order #{{order_number}} has been cancelled
pt: [{{site_title}}]: o pedido nº {{order_number}} foi cancelado

note: translators: %1$s: Order number, %2$s: Customer full name.
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
pt: Aviso de que o pedido nº %1$s de %2$s foi cancelado:

en: Completed order
pt: Pedido concluído

en: Sent to customers when their order is marked completed and usually indicates that the order has been shipped.
pt: Enviado para clientes cujo pedido é marcado como concluído. Normalmente, indica que o pedido foi enviado.

en: We have finished processing your order.
pt: Concluímos o processamento do seu pedido.

en: Your {{site_title}} order is now complete
pt: Seu pedido de {{site_title}} foi concluído.

en: Customer invoice / order details
pt: Detalhes da fatura/pedido do cliente

en: Emails containing order information and payment links sent manually.
pt: E-mail com informações do pedido e links de pagamento enviado manualmente.

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your invoice is below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
pt: Foi criado um pedido para você em %1$s. Sua fatura está abaixo, com um link para efetuar o pagamento: %2$s

en: Pay for this order
pt: Pagar pelo pedido

note: translators: %s Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
pt: Detalhes do seu pedido realizado em %s:

en: Invoice for order #{{order_number}} on {{site_title}}
pt: Fatura do pedido nº {{order_number}} de {{site_title}}

en: Customer note
pt: Observação para o cliente

en: Sent to customer when you add a note to an order.
pt: Enviado para o cliente quando você adiciona uma observação no pedido.

en: The following note has been added to your order:
pt: A seguinte observação foi adicionada ao seu pedido:

en: As a reminder, here are your order details:
pt: Estes são os detalhes do seu pedido:

en: Note added to your {{site_title}} order from {{order_date}}
pt: Observação adicionada ao seu pedido de {{site_title}} de {{order_date}}

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Additional content
pt: Conteúdo adicional

[ctx: name of the default email notification template]
en: Default
pt: Padrão

en: Container
pt: Contêiner

en: Background color
pt: Cor do plano de fundo

en: Email width
pt: Largura do e-mail

en: Default
pt: Padrão

en: Full
pt: Total

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header image
pt: Imagem de cabeçalho

en: Text
pt: Texto

en: Body
pt: Corpo

en: Body background color
pt: Cor de fundo do corpo

en: Link color
pt: Cor do link

en: Headings
pt: Títulos

en: H1 font size
pt: Tamanho da fonte de H1

en: H2 font size
pt: Tamanho da fonte de H2

en: H3 font size
pt: Tamanho da fonte de H3

en: Button
pt: Botão

en: Label color
pt: Cor da legenda

en: Footer
pt: Rodapé

en: Footer text
pt: Texto do rodapé

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Font family
pt: Família da fonte

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Preview text
pt: Visualizar texto

note: translators: %1$s - opening a HTML tag, %2$s - closing a HTML tag
en: Preview text is shown after the subject line in some email inboxes. Maximum: 150 characters. %1$sLearn more%2$s
pt: A opção “Visualizar texto” é exibida depois da linha de assunto na caixa de entrada de alguns e-mails. Máximo: 150 caracteres %1$sSaiba mais%2$s

en: Enter preview text
pt: Insira o texto de visualização

en: Subject
pt: Assunto

en: Failed order
pt: Falha no pedido

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked failed (if it was previously pending or on-hold).
pt: Enviado para destinatários cujo pedido é marcado como falha (anteriormente pendente ou suspenso).

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
pt: Falha no pagamento do pedido nº %1$s de %2$s. Confira o pedido:

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
pt: [{site_title}]: falha no pedido #{order_number}

en: Item shipped
pt: Item enviado

en: Sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
pt: Enviado para clientes quando há informações de rastreio de um ou mais itens em seus pedidos.

note: translators: Placeholder: %s - Customer first name translators: %s: Customer username translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
pt: Olá, %s!

en: An item from your order has shipped!
pt: Um item do seu pedido foi enviado.

en: An item from {{site_title}} order #{{order_number}} has shipped!
pt: Um item do pedido nº {{order_number}} do(a) {{site_title}} foi enviado.

en: New account
pt: Nova conta

en: Sent to customers when they sign up via checkout or account pages.
pt: Enviado para clientes que tentam se inscrever na finalização de compra ou nas páginas da conta.

en: Your {{site_title}} account has been created!
pt: Sua conta de {{site_title}} foi criada.

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
pt: Agradecemos por criar um conta em %1$s. Seu nome de usuário é %2$s. Você pode acessar a área da sua conta para visualizar pedidos, alterar sua senha e muito mais em: %3$s

note: translators: %s: Auto generated password
en: Your password has been automatically generated: %s
pt: Sua senha foi gerada automaticamente: %s

en: New order
pt: Novo pedido

en: Sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
pt: Enviado para destinatários cujo pedido foi recebido.

note: translators: %1$s: Customer full name.
en: You’ve received the following order from %1$s:
pt: Você recebeu o seguinte pedido de %1$s:

en: [{{site_title}}]: New order #{{order_number}}
pt: [{{site_title}}]: novo pedido nº {{order_number}}

en: Order on-hold
pt: Pedido suspenso

en: Sent to customer when an order is on hold.
pt: Enviado para clientes cujo pedido está suspenso.

en: Your {{site_title}} order has been received!
pt: Seu pedido de {{site_title}} foi recebido.

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of what you ordered:
pt: Agradecemos seu pedido! Ele está aguardando a confirmação de recebimento do pagamento. Enquanto isso, confira seu pedido:

en: Partially refunded order
pt: Pedido parcialmente reembolsado

en: Sent to customers when their order is partially refunded.
pt: Enviado para clientes cujo pedido foi parcialmente reembolsado.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
pt: Seu pedido de %s foi parcialmente reembolsado. Veja mais detalhes abaixo para sua referência:

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been partially refunded
pt: Seu pedido nº {{order_number}} de {{site_title}} foi parcialmente reembolsado.

en: Processing order
pt: Processando pedido…

en: Sent to customer after a payment is made.
pt: Enviado para clientes após a conclusão do pagamento.

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
pt: Recebemos seu pedido nº %s. Ele está sendo processado:

en: Fully refunded order
pt: Pedido totalmente reembolsado

en: Sent to customers when their order is fully refunded.
pt: Enviado para clientes cujo pedido foi totalmente reembolsado.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
pt: Seu pedido de %s foi reembolsado. Veja mais detalhes abaixo para sua referência:

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been refunded
pt: Seu pedido nº {{order_number}} de {{site_title}} foi reembolsado.

en: Reset password
pt: Redefinir senha

en: Sent to customers when they reset their passwords.
pt: Enviado para clientes que redefinem sua senha.

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
pt: Alguém solicitou uma nova senha para a seguinte conta de %s:

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
pt: Nome de usuário: %s

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
pt: Se não foi você, basta ignorar este e-mail. Para continuar:

en: Click here to reset your password
pt: Clique aqui para redefinir sua senha

en: Sender name
pt: Nome do remetente

en: Sender address
pt: E-mail do remetente

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Enter recipients (comma-separated) for this email
pt: Insira os destinatários (separados por vírgula) deste e-mail

en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. Manage them from Marketing > Emails.
pt: Personalize seus e-mails com sua marca e aumente a fidelidade de clientes. Gerencie-os em “Marketing” > “E-mails”.

en: Manage emails
pt: Gerenciar e-mails

en: Your hosting plan now offers editable WooCommerce emails, no plugin required!
pt: Agora, seu plano de hospedagem oferece e-mails editáveis do WooCommerce, sem precisar de plugin.

en: Please use either your hosting plan's email editing feature or your 3rd-party email editor.
pt: Use o recurso de edição de e-mails do seu plano de hospedagem ou seu editor de e-mails de terceiros.

en: Edit emails
pt: Editar e-mails

en: Contact support
pt: Entre em contato com o suporte

en: A 3rd-party email editing plugin has been detected on your store.
pt: Detectamos um plugin de edição de e-mails de terceiros em sua loja.

note: translators: %1$s opening strong tag; %2$s closing strong tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag; %5$s opening anchor tag; %6$s closing anchor tag
en: %1$sNote:%2$s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines. Change your primary domain via the %3$sWoo store management area%4$s. Learn more about %5$sconnecting a domain%6$s.
pt: %1$sObservação:%2$s seu site está usando um domínio temporário que não pode ser indexado pelos mecanismos de pesquisa. Altere seu domínio principal na %3$sárea de gerenciamento da loja do Woo%4$s. Saiba mais sobre %5$scomo conectar um domínio%6$s.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag
en: Change your primary domain via the %1$sWoo store management area%2$s. Learn more about %3$sconnecting a domain%4$s.
pt: Altere seu domínio principal na %1$sárea de gerenciamento da loja do Woo%2$s. Saiba mais sobre %3$scomo conectar um domínio%4$s.

en: Link bank account
pt: Vincular conta bancária

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Add your banking info to get your payouts deposited.
pt: Você tem dinheiro no GoDaddy Payments. Adicione seus dados bancários para transferir seus fundos.

en: GoDaddy Payments - Apple Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin Safari on supported devices%2$s.
pt: GoDaddy Payments: o Apple Pay foi ativado em suas páginas selecionadas e é exibido %1$sno Safari em aparelhos compatíveis%2$s.

en: Please select the pages where Apple Pay should show.
pt: Selecione as páginas nas quais o Apple Pay será exibido.

en: There was a problem registering your site with Apple Pay. Please disable Apple Pay and try re-enabling, or %1$scontact support%2$s.
pt: Ocorreu um problema ao registrar seu site com o Apple Pay. Desative o Apple Pay e tente reativá-lo novamente ou %1$sentre em contato com o suporte%2$s.

en: GoDaddy Payments successfully enabled!
pt: O GoDaddy Payments foi ativado.

en: GoDaddy Payments is now available to your customers at checkout.
pt: Agora, o GoDaddy Payments está disponível para seus clientes na finalização de compra.

en: GoDaddy Payments is now connected to your store!
pt: Agora, o GoDaddy Payments está conectado à sua loja.

en: Enable GoDaddy Payments
pt: Ativar o GoDaddy Payments

en: Enable the payment method to add it to your checkout.
pt: Ative a forma de pagamento para incluí-la na finalização de compra.

en: Your GoDaddy Payments account has been closed.
pt: Sua conta do GoDaddy Payments foi encerrada.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please set up your account to resume processing payments.
pt: A forma de pagamento foi desativada, então ela não será exibida na finalização de compra. Configure sua conta para continuar processando pagamentos.

en: It looks like you didn't finish your GoDaddy Payments application.
pt: Parece que você não concluiu sua inscrição no GoDaddy Payments.

en: Resume
pt: Perfil

en: You're just a few minutes from processing payments.
pt: Você está a poucos passos de começar a processar pagamentos.

en: Your GoDaddy Payments account needs attention.
pt: Sua conta do GoDaddy Payments requer atenção.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for next steps.
pt: A forma de pagamento foi desativada, então ela não será exibida na finalização de compra. Verifique seu e-mail para ver as próximas etapas.

en: Your GoDaddy Payments account has been terminated.
pt: Sua conta do GoDaddy Payments foi encerrada.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for more information.
pt: A forma de pagamento foi desativada, então ela não será exibida na finalização de compra. Verifique seu e-mail para ver mais informações.

en: Complete verification
pt: Concluir confirmação

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info to get your payouts deposited.
pt: Você tem dinheiro no GoDaddy Payments. Confirme sua identidade e adicionar seus dados bancários para transferir seus fundos.

en: You haven't completed the necessary steps to verify your identity with GoDaddy Payments. Until you do that, you won't be able to take any payments or deposit your funds.
pt: Você não concluiu todas as etapas necessárias para confirmar sua identidade com o GoDaddy Payments. Enquanto não fizer isso, você não pode receber pagamentos ou depositar seus fundos.

en: You've still got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info as soon as you can to get your funds and keep taking payments.
pt: Você ainda tem dinheiro no GoDaddy Payments. Confirme sua identidade e adicione seus dados bancários assim que possível para receber seus fundos e continuar recebendo pagamento.

en: The deadline to complete your payouts setup is coming up! To keep transacting with GoDaddy Payments and to get your money, verify your identity and add banking info.
pt: O prazo para concluir a configuração dos seus pagamentos está terminando! Para continuar realizando transações com o GoDaddy Payments e receber seu dinheiro, confirme sua identidade e adicione seus dados bancários.

en: You're all set to take payments with GoDaddy Payments!
pt: Tudo pronto para você receber pagamentos com o GoDaddy Payments.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a>
en: To get your funds deposited to your bank account, verify your identity and add your banking info. %1$sSet up payouts%2$s
pt: Para transferir seus fundos para sua conta bancária, confirme sua identidade e adicione seus dados bancários. %1$sConfigurar pagamentos%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: The connected GoDaddy Payments account is %1$s %2$s (Not the business owner's account? %3$sSwitch account%4$s).
pt: A conta do GoDaddy Payments conectada é %1$s %2$s. (Não é a conta da pessoa titular do negócio? %3$sTroque-a.%4$s)

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: GoDaddy Payments is now connected with the account %1$s %2$s. (Not right? %3$sSwitch account%4$s.)
pt: Agora, o GoDaddy Payments está conectado à conta %1$s %2$s. (Não é a conta certa? %3$sTroque-a.%4$s)

en: Get Started
pt: Começar

en: Provided by GoDaddy
pt: Fornecido pelo GoDaddy

en: Sell online and in person with GoDaddy Payments. Sync local pickup and delivery orders right to your Smart Terminal, then get paid fast with next-day deposits.
pt: Venda online e presencialmente com o GoDaddy Payments. Sincronize os pedidos de retirada local e entrega no seu Terminal inteligente e receba pagamentos de forma rápida com transferência no dia seguinte.

en: Use GoDaddy Payments Selling in Person to sync local pickup and delivery orders to your Smart Terminal. Sell anything, anywhere and get paid fast with next-day deposits.
pt: Use a Venda presencial da GoDaddy para sincronizar os pedidos de retirada local e entrega no seu Terminal inteligente. Venda o que quiser, onde quiser, e receba pagamentos de forma rápida com transferência no dia seguinte.

en: GoDaddy Selling in Person
pt: Venda presencial da GoDaddy

en: Update Store
pt: Atualizar loja

note: translators: %s - list of supported countries
en: GoDaddy Payments is available for businesses in %s. Please update your Store Address to use the payment method.
pt: O GoDaddy Payments está disponível para negócios nos seguintes países: %s. Atualize o endereço da sua loja para usar a forma de pagamento.

en: Change Currency
pt: Mudar moeda

note: translators: %1$s - list of supported currencies, %2$s - store country
en: GoDaddy Payments requires %1$s transactions for businesses in %2$s. Please change your Currency in order to use the payment method.
pt: O GoDaddy Payments só aceita transações em moedas específicas (%1$s) no país da loja (%2$s). Altere sua moeda para usar a forma de pagamento.

note: translators: %s - list of supported currencies
en: GoDaddy Payments requires %s transactions. Please change your Currency in order to use the payment method.
pt: O GoDaddy Payments só aceita transações em moedas específicas (%s). Altere sua moeda para usar a forma de pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the Google Pay docs link, %2$s - </a> tag
en: GoDaddy Payments - Google Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin supported browsers and devices%2$s.
pt: GoDaddy Payments: o Google Pay foi ativado em suas páginas selecionadas e é exibido %1$sem navegadores e aparelhos compatíveis%2$s.

en: Please select the pages where Google Pay should show.
pt: Selecione as páginas nas quais o Google Pay será exibido.

en: There was an error connecting to GoDaddy Payments. Please try again.
pt: Ocorreu em erro ao conectar o GoDaddy Payments. Tente novamente.

en: GoDaddy Payments (Poynt) is included for Managed WordPress customers without a separate plugin!
pt: O GoDaddy Payments (Poynt) é incluído para clientes Managed WordPress sem precisar de um plugin separado.

en: WooCommerce charges or authorizations/captures as well as refunds and voids made in your Staging site will process normally in your GoDaddy Payments account.
pt: As cobranças ou autorizações/capturas e reembolsos e cancelamentos do WooCommerce realizados em seu site de preparação serão processados normalmente na sua conta do GoDaddy Payments.

en: Commerce Home
pt: Página inicial de comércio

en: Payments Dashboard
pt: Painel de pagamentos

en: Tax
pt: Imposto

en: The Sellbrite plugin is included in your hosting plan as GoDaddy Marketplaces. The plugin has been deactivated.
pt: O plugin Sellbrite está incluído no seu plano de hospedagem como GoDaddy Marketplaces. O plugin foi desativado.

en: Set up
pt: Configurar

en: Your products, everywhere.
pt: Seus produtos em qualquer lugar.

en: A product ID is required.
pt: O ID do produto é obrigatório.

en: A channel UUID is required.
pt: É necessário fornecer o UUID do canal.

en: You do not have permission to perform this action.
pt: Você não tem permissão para realizar essa ação.

en: This product must meet all requirements below before creating a draft listing.
pt: Esse produto deve cumprir com todos os requisitos abaixo antes de criar um rascunho de anúncio.

en: Failed to create a draft listing.
pt: Falha ao criar um rascunho de anúncio.

en: Failed to retrieve a WooCommerce product with ID #%d while creating a draft Marketplaces listing.
pt: Falha ao obter o produto do WooCommerce com ID nº %d ao criar um rascunho de anúncio do Marketplaces.

en: Products with Marketplaces listings cannot have an empty SKU.
pt: Produtos com anúncios do Marketplaces precisam indicar o SKU.

en: Are you sure you want to unpublish? All associated Marketplaces listings will remain published or as a draft but will no longer sync content and inventory with WooCommerce.
pt: Você tem certeza de que deseja cancelar a publicação? Os anúncios de marketplaces associados continuarão publicados ou como rascunho, mas seu conteúdo e seu inventário não serão mais sincronizados com o WooCommerce.

en: Marketplaces & Social Order
pt: Pedido do Marketplaces & Social

note: translators: Placeholder: %s - sales channel label
en: Sales Channel: %s
pt: Canal de vendas: %s

note: translators: Placeholder: %s - sales channel order number
en: Sales Channel Order Number: %s
pt: Número do pedido do canal de vendas: %s

en: Return accepted via Walmart sales channel.
pt: Devolução aceita pelo canal de vendas do Walmart.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: Return requested via Walmart sales channel. %1$sView request%2$s.
pt: Devolução solicitada pelo canal de vendas do Walmart. %1$sVer solicitação.%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: Create your first product listing by adding a new product or editing an existing one in WooCommerce. You can list a product on each of the marketplaces you've added. Once listed, the product info and inventory will sync automatically. Visit %1$sProducts%2$s to get started.
pt: Crie seu primeiro anúncio de produto adicionando um produto ou editando um produto existente no WooCommerce. Você pode anunciar um produto em todos os marketplaces adicionados. Após a criação do anúncio, as informações do produto e o inventário serão sincronizados automaticamente. Acesse %1$sProdutos%2$s para começar.

en: Welcome to GoDaddy Marketplaces!
pt: Nossas boas-vindas ao GoDaddy Marketplaces!

en: Your store address must be in the US and currency US dollars in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
pt: O endereço da sua loja deve ser nos EUA e a moeda, em dólares dos EUA para sincronizar os produtos, o inventário e os pedidos com os canais de vendas do Marketplaces & Social.

en: Your store weight and dimensions units must be in "lbs" and "in" in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
pt: As unidades de peso e dimensão da sua loja devem ser em “quilogramas” e “centímetros” para sincronizar os produtos, o inventário e os pedidos com os canais de vendas do Marketplaces & Social.

en: Update settings
pt: Atualizar configurações

en: Stock management must be enabled in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
pt: O gerenciamento de estoque deve estar ativado para sincronizar os produtos, o inventário e os pedidos com os canais de vendas do Marketplaces & Social.

en: Product, inventory, and order syncing is disabled in Staging to prevent conflicts with your Production site.
pt: A sincronização de produtos, inventário e pedidos está desativada na preparação para evitar conflitos com seu site de produção.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used 90&#37; of your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade soon to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
pt: Você usou 90&#37; dos seus pedidos mensais incluídos no Marketplaces & Social. Faça upgrade em breve para processar mais pedidos. %1$sFazer upgrade do plano%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used all your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade now to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
pt: Você usou todos os seus pedidos mensais incluídos no Marketplaces & Social. Faça upgrade agora para processar mais pedidos. %1$sFazer upgrade do plano%2$s

en: Sales Channel
pt: Canal de vendas

en: Sales Channel Order Number
pt: Número do pedido do canal de vendas

en: Product Brand
pt: Marca do produto

en: Product Condition
pt: Condição do produto

[ctx: Product condition]
en: New
pt: Novo

[ctx: Product condition]
en: Used
pt: Usados

[ctx: Product condition]
en: Refurbished
pt: Renovado

en: Global Trade Item Number
pt: Número do item do Global Trade

en: A Global Trade Item Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. It can be found next to the barcode.
pt: O número do item do Global Trade é usado para identificar seu produto de forma exclusiva em anúncios de produtos do Marketplaces & Social. Ele está indicado ao lado do código de barras.

en: Manufacturer Part Number
pt: Número de peça do fabricante

en: A Manufacturer Part Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. Only use the MPN assigned by the manufacturer.
pt: O número de peça do fabricante é usado para identificar seu produto de forma exclusiva em anúncios de produtos do Marketplaces & Social. Use somente o MPN fornecido pelo fabricante.

en: Marketplaces & Social
pt: Marketplaces e redes sociais

en: You haven't connected this sales channel yet.
pt: Você ainda não conectou esse canal de vendas.

en: Connect Sales Channel
pt: Conectar canal de vendas

note: translators: Placeholders: %s: Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product hasn't been listed on %s yet.
pt: Esse produto ainda não foi anunciado no marketplace %s.

en: Create Draft Listing
pt: Criar rascunho de anúncio

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> HTML link tag, %2$s - Closing </a> HTML link tag
en: A draft listing will be automatically created once the product meets the requirements below. %1$sLearn more about product sync%2$s
pt: Será criado um rascunho de anúncio automaticamente assim que os produto cumprir com os requisitos abaixo. %1$sSaiba mais sobre a sincronização de produtos.%2$s

note: translators: Placeholders: %1%s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: The requirements below must be met in order to list this product. %1$sLearn more about product sync%2$s
pt: É preciso cumprir com os requisitos abaixo para anunciar esse produto. %1$sSaiba mais sobre a sincronização de produtos.%2$s

[ctx: Product property requirement]
en: Simple or variable product (not virtual or downloadable)
pt: Produto simples ou variável (não virtual ou de download)

[ctx: Product property requirement]
en: Published product
pt: Produto publicado

[ctx: Product property requirement]
en: Product SKU must be set
pt: É preciso definir o SKU do produto.

[ctx: Product property requirement]
en: Manage stock enabled and stock quantity > 0
pt: “Gerenciar estoque” precisar estar ativado e a quantidade precisa ser maior que zero.

[ctx: Product property requirement]
en: No backorders allowed
pt: Pedidos em espera não permitidos

[ctx: Product property requirement]
en: Brand and Condition fields filled
pt: Campos “Marca” e “Condição” preenchidos

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: A draft listing has been created for this product on %s.
pt: Foi criado um rascunho de anúncio para esse produto em %s.

en: View Draft Listing
pt: Ver rascunho de anúncio

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product has been listed on %s.
pt: Esse produto foi anunciado no marketplace %s.

en: Edit Listing
pt: Editar listagem

en: Manage Sales Channels
pt: Gerenciar canais de vendas

en: Marketplaces &amp; Social
pt: Marketplaces & Social

en: Manage Listing Templates
pt: Gerenciar modelos de anúncios

en: You haven't added any sales channels yet. Add sales channels in order to post your listings on third party marketplaces and social platforms.
pt: Você ainda não adicionou canais de vendas. Adicione canais de vendas para publicar seus anúncios em marketplaces de terceiros e plataformas de redes sociais.

[ctx: Refreshes the page]
en: Refresh
pt: Atualizar

en: Add Sales Channel
pt: Adicionar canal de vendas

en: Resources
pt: Recursos

en: What is Marketplaces &amp; Social?
pt: O que é o Marketplaces & Social?

en: How to connect sales channels
pt: Como conectar canais de vendas

en: What products are eligible for Marketplaces & Social sales channels?
pt: Quais produtos se qualificam para os canais de vendas do Marketplaces & Social?

en: A non-empty settings parameter must be provided.
pt: É necessário fornecer um parâmetro de configurações.

en: Each setting object must contain name and value keys.
pt: Cada objeto da configuração deve conter nome e par de valor-chave.

en: Unique onboarding setting ID.
pt: ID único da configuração da integração.

en: Unique onboarding setting name (matches the ID).
pt: Nome único da configuração da integração (correspondente ao ID).

en: Onboarding setting label.
pt: Legenda da configuração da integração.

en: Onboarding setting description.
pt: Descrição da configuração da integração.

en: A list of available options for the onboarding setting values.
pt: Lista de opções disponíveis para os valores da configuração da integração.

en: Onboarding setting default value.
pt: Valor padrão da configuração da integração.

en: Onboarding setting value.
pt: Valor da configuração da integração.

en: Whether the onboarding setting can have multiple values.
pt: Se a configuração da integração pode ter diversos valores.

en: Whether the onboarding setting is required.
pt: Se a configuração da integração é obrigatória.

en: Onboarding setting group, if applicable.
pt: Grupo da configuração da integração, se aplicável.

en: Onboarding setting control details.
pt: Detalhes do controle da configuração da integração.

en: Onboarding setting control type.
pt: Tipo do controle da configuração da integração.

en: A list of available options for the onboarding setting control.
pt: Lista de opções disponíveis para o controle da configuração da integração.

en: Optional input placeholder for the onboarding setting control.
pt: Espaço reservado opcional de entrada para o controle da configuração da integração.

[ctx: Title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
pt: Início

[ctx: Menu title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
pt: Início

en: First time
pt: Primeira vez

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Store address 1
pt: Endereço da loja – Linha 1

en: Store address 2
pt: Endereço da loja – Linha 2

[ctx: The country's region]
en: Country Region
pt: Região do país

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: CEP

en: Currency
pt: Moeda

en: Left aligned
pt: Alinhamento à esquerda

en: Right aligned
pt: Alinhamento à direita

en: Left aligned with space
pt: Alinhamento à esquerda com espaço

en: Right aligned with space
pt: Alinhamento à direita com espaço

en: Currency position
pt: Posição da moeda

en: All countries
pt: Todos os países

en: Sell to all countries, except for...
pt: Vender para todos os países, exceto…

en: Sell to specific countries
pt: Venda para países específicos

en: Selling locations
pt: Localizações de venda

en: Sell to all countries except for
pt: Vender para todos os países, exceto

en: Ship to all countries you sell to
pt: Enviar para todos os países de venda

en: Ship to specific countries only
pt: Enviar para países específicos

en: Disable shipping & shipping calculations
pt: Desativar envio e cálculo de frete

en: Shipping locations
pt: Localizações de envio

en: Ship to specific countries
pt: Envie para países específicos

en: Thousands separator
pt: Separador de milhar

en: Decimal separator
pt: Separador decimal

en: Number of decimals
pt: Número de casas decimais

en: Kilograms
pt: Quilogramas

en: Grams
pt: Gramas

en: Pounds
pt: Libras

en: Ounces
pt: Onças

en: Weight units
pt: Unidades de peso

en: Meters
pt: Metros

en: Centimeters
pt: Centímetros

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Inches
pt: Polegadas

en: Yards
pt: Jardas

en: Dimension units
pt: Unidades de dimensão

en: Enable taxes
pt: Ativar impostos

en: Last onboarding step
pt: Última etapa da integração

en: Completed
pt: Concluído

en: Store selector dismissed
pt: Seletor de loja dispensado

en: Dismissed
pt: Dispensado

en: Onboarding
pt: Integração

en: Order Numbers
pt: Números de pedidos

en: Starting number
pt: Número inicial

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Skip free orders
pt: Ignorar pedidos gratuitos

en: Free order identifier
pt: Identificador de pedido gratuito

en: Company name.
pt: Nome da empresa.

en: Country code.
pt: Código do país.

en: Connection status.
pt: Status da conexão.

en: The shipment object associated with the shipping label.
pt: Objeto de envio associado à etiqueta de envio.

en: The shipment ID.
pt: ID do envio.

en: The shipment's creation date.
pt: Data de criação do envio.

en: The shipment's last updated date.
pt: Data de última atualização do envio.

en: The shipping provider for the shipment.
pt: Transportadora do envio.

en: The label for a custom shipping provider.
pt: Legenda da transportadora personalizada.

en: The shipment's tracking number.
pt: Número de rastreio do envio.

en: The shipment's tracking URL.
pt: URL de rastreio do envio.

en: The rate associated with the shipment.
pt: Taxa associada ao envio.

en: The label associated with shipment.
pt: Etiqueta associada ao envio.

en: The items included in the shipment.
pt: Itens incluídos no envio.

en: The item's ID.
pt: ID do item.

en: The product's ID.
pt: ID do produto.

en: The product's variation ID.
pt: ID da variação do produto.

en: The item's quantity.
pt: Quantidade do item.

en: The shipping label returned by the shipping provider.
pt: Etiqueta de envio fornecida pela transportadora.

en: The shipment object associated with the shipping rates.
pt: Objeto de envio associado aos valores de frete.

[ctx: Display title, not physical label]
en: The label for a custom shipping provider.
pt: Legenda da transportadora personalizada.

en: The shipping rates returned by the shipping provider.
pt: Os valores de frete informados pela transportadora.

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: The phone number of your business.
pt: Telefone do seu negócio.

en: Shipping labels
pt: Etiquetas de envio

en: ShipEngine isn't available in your region
pt: O ShipEngine não está disponível na sua região.

en: To benefit from streamlined shipping and label printing, please ensure your store is located in the US, UK, Canada, or Australia.
pt: Para aproveitar o envio simplificado e a impressão de etiqueta, sua loja precisa estar localizada nos EUA, no Reino Unido, no Canadá e na Austrália.

en: User does not have permission to manage WooCommerce
pt: O usuário não tem permissão para gerenciar o WooCommerce.

note: translators: Placeholders: %s - error message from the MWC API
en: Could not create connection: %s
pt: Não foi possível criar a conexão: %s

en: No redirect available
pt: Nenhum redirecionamento disponível

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
pt: Ocorreu um erro. Tente novamente ou escolha outra forma de pagamento.

en: An error occurred while processing the payment:
pt: Ocorreu um erro ao processar o pagamento.

en: Payment method successfully added.
pt: Forma de pagamento adicionada.

en: Unable to add payment method to your account. Please try again.
pt: Não é possível adicionar a forma de pagamento à sua conta. Tente novamente.

en: Payment method could not be saved. %s
pt: Não foi possível salvar a forma de pagamento. %s

en: Payment method updated.
pt: Forma de pagamento atualizada.

en: Included WooCommerce Extensions
pt: Extensões do WooCommerce incluídas

note: translators: Placeholder: %s - captured amount
en: A payment of %s was successfully captured via GoDaddy Payments Hub
pt: Pagamento de %s recebido pelo Hub do GoDaddy Payments.

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
pt: Não é possível processar seu pedido com as informações de pagamento fornecidas. Use outra conta ou forma de pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - card brand, %2$s - last 4 card numbers, %3$s - expiration month, %4$s - expiration year
en:  %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
pt:  %1$s com final %2$s (vencimento: %3$s/%4$s)

en: Card
pt: Cartão

note: translators: Placeholder: %s - refunded amount
en: A refund of %s was successfully processed via GoDaddy Payments Hub
pt: Reembolso de %s processado do pelo Hub do GoDaddy Payments.

note: translators: Placeholder: %s - transaction ID
en: Transaction ID %s
pt: ID da transação: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - approved result code, %2$s - approved result message
en: Result: [%1$s] %2$s
pt: Resultado: [%1$s] %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - provider name, %2$s - transaction type, provider name, %3$s - total amount, %4$s - transaction info (if applicable, or empty string)
en: %1$s %2$s in the amount of %3$s%4$s
pt: %2$s do(a) %1$s no valor de %3$s%4$s

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the capture that was voided
en: A payment capture of %s was successfully voided
pt: O pagamento de %s foi cancelado.

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the refund that was voided
en: A refund of %s was successfully voided
pt: O reembolso de %s foi cancelado.

en: Coupons are disabled.
pt: Os cupons estão desativados.

en: Invalid coupon code.
pt: Código de cupom inválido.

en: Coupon cannot be applied.
pt: Não é possível aplicar o cupom.

en: Coupon cannot be applied. %s
pt: Não é possível aplicar o cupom. %s

en: Invalid customer data
pt: Dados do cliente inválidos.

en: Invalid email address
pt: Endereço de email inválido

note: translators: Placeholder: %s - either 'billing' or 'shipping'
en: Invalid %s address
pt: Endereço de %s inválido.

en: Orders aren't accepted from this location
pt: Pedidos não aceitos nessa localização

en: WooCommerce is not available
pt: O WooCommerce está indisponível.

en: Invalid products data.
pt: Dados inválidos dos produtos.

en: Coupon code to apply to the cart.
pt: Código do cupom a ser aplicado no carrinho.

en: Cart customer data.
pt: Dados do cliente do carrinho.

en: Products to add to the cart.
pt: Produtos a serem adicionados ao carrinho.

en: The order ID.
pt: ID do pedido.

en: The URL to redirect the customer to.
pt: URL para a qual redirecionar os clientes.

en: Order total, based on cart total.
pt: Total do pedido com base no total do carrinho.

en: 2-letter ISO 3166 country code.
pt: Código de país ISO 3166 com duas letras.

en: 3-letter ISO 4217 currency code.
pt: Código de moeda ISO 4217 com três letras.

en: Name of the merchant.
pt: Nome do comerciante.

en: The shipping type based on the chosen shipping method.
pt: Tipo de envio baseado na forma de envio escolhida.

en: Shipping methods for the payment request.
pt: Formas de envio da solicitação de pagamento.

en: Items in the order.
pt: Itens no pedido.

en: Whether to require customer email.
pt: Se o e-mail do cliente é obrigatório.

en: Whether to require customer phone.
pt: Se o telefone do cliente é obrigatório.

en: Whether to require customer shipping address.
pt: Se o endereço de envio do cliente é obrigatório.

en: Whether the customer should be allowed to enter coupons.
pt: Se o cliente pode inserir cupons.

en: A list of wallets to disable.
pt: Lista de carteiras a serem desativadas.

en: Application ID.
pt: ID do aplicativo.

en: Business ID.
pt: ID do negócio.

en: List of available features.
pt: Lista de recursos disponíveis.

en: Whether the payment gateway is enabled.
pt: Se o gateway de pagamento está ativado.

en: Payment gateway connection status.
pt: Status de conexão do gateway de pagamento.

en: Nonce for switching accounts.
pt: Nonce para trocar de conta.

en: Invalid phone number.
pt: Telefone inválido.

en: The remote parent ID in the request does not match the remote parent ID of the order.
pt: O ID ascendente remoto da solicitação não corresponde ao ID ascendente remoto do pedido.

en: Invalid order ID.
pt: ID inválido do pedido.

note: translators: Placeholders: %s - a payment provider name, such as poynt
en: Provider %s not found.
pt: Provedor %s não encontrado.

en: Invalid nonce
pt: Nonce inválido

en: Missing nonce
pt: Nonce ausente

note: translators: Placeholder: %d - error code
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pt: Erro %d: não é possível criar o pedido. Tente novamente.

en: Virtual Terminal
pt: Terminal virtual

note: translators: Placeholder: %s - payment method name
en: Paid in WooCommerce checkout by "%s"
pt: Pago na finalização de compra do WooCommerce por “%s”.

en: Tip
pt: Dica

note: translators: Placeholders: %1$s - item fee name, %2$s - item fee amount
en: %1$s amount of %2$s added to order by GoDaddy Payments Smart Terminal
pt: Valor de %1$s de %2$s adicionado ao pedido pelo Terminal inteligente do GoDaddy Payments.

en: From GoDaddy Payments Hub. Order fully refunded.
pt: No Hub do GoDaddy Payments. Pedido totalmente reembolsado.

en: From GoDaddy Payments Hub. Order partially refunded.
pt: No Hub do GoDaddy Payments. Pedido parcialmente reembolsado.

note: translators: Placeholders: %1$s - date, %2$s time
en: Order marked ready on terminal on %1$s at %2$s
pt: Pedido marcado como pronto no terminal em %1$s, %2$s

en: Your billing address doesn't match your payment card information. Please update the billing address to submit your order.
pt: Seu endereço de cobrança não corresponde às informações do seu cartão de crédito. Atualize-o para enviar seu pedido.

en: Coupon code
pt: Código do cupom

en: Discount
pt: Desconto

en: Shipping
pt: Envio

en: Wallet payments cannot be used for carts with multiple shipments.
pt: Não é possível usar o pagamento da carteira em carrinhos com vários envios.

note: translators: %1$s: payment gateway name
en: Transaction refunded by %1$s from WooCommerce.
pt: Transação reembolsada pelo %1$s do WooCommerce.

en: Transaction manually refunded from WooCommerce.
pt: Transação reembolsada manualmente pelo WooCommerce.

en: Order is ready for pickup.
pt: Pedido pronto para retirada.

en: Item shipped emails are sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
pt: Os e-mails de item enviado são enviados para clientes quando há informações de rastreio de um ou mais itens em seus pedidos.

en: An item from {site_title} order #{order_number} has shipped!
pt: Um item do pedido nº #{order_number} do(a) {site_title} foi enviado.

en: Your package is on the way!
pt: Seu pacote está a caminho.

en: Please note that it may take some time for the carrier to update shipment tracking information.
pt: Pode demorar um pouco para a transportadora atualizar as informações de rastreio de envio.

en: Ready for pickup
pt: Pronto para retirada

en: Ready for pickup emails are sent to customers when their order is marked as ready for pickup.
pt: E-mails enviados para clientes cujo pedido foi marcado como pronto para retirada.

en: Your {site_title} order is ready for pickup!
pt: Seu pedido de {site_title} está pronto para retirada.

en: Order ready for pickup!
pt: Pedido pronto para retirada.

en: GoDaddy Included
pt: GoDaddy incluída

en: Shipment Tracking
pt: Rastreio do envio

note: translators: Placeholder: %s - payment gateway method title
en: %s Virtual Terminal
pt: Terminal virtual %s

en: No gateway found for order
pt: Nenhum gateway encontrado para o pedido

en: Capture Charge
pt: Capturar cobrança

en: This charge has been fully captured
pt: Essa cobrança foi capturada.

en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
pt: Você tem certeza de que deseja processar essa captura? Não é possível desfazer essa ação.

en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
pt: Ocorreu um erro. Não foi possível concluir a captura. Tente novamente.

note: translators: Placeholders: %1s - the provider label, %2s - the payment method brand label, %3$s - the last four digits of the customer's credit card
en: %1s transaction declined due to billing address mismatch for %2s ending in %3$s.
pt: %1s transação recusada porque o endereço de cobrança é diferente do endereço cadastrado para %2s que termina em %3$s.

en: Remove
pt: Remover

en: Manage
pt: Administrar

en: Your Stripe account needs to be set up.
pt: Você precisa configurar sua conta do Stripe.

en: Connected
pt: Conectado

en: Connected to your Stripe account.
pt: Conectado à sua conta do Stripe.

en: Disconnected
pt: Desconectado

en: Please reconnect your Stripe account.
pt: Reconecte sua conta do Stripe.

en: Pending
pt: Pendente

en: Connected to your terminal to Sell in Person.
pt: Conectado ao seu terminal para Venda presencial.

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Click set up to get started.
pt: Clique para configurar e começar.

en: Connect your terminal to Sell in Person.
pt: Conecte seu terminal à Venda presencial.

en: Connected to your GoDaddy Payments account.
pt: Conectado à sua conta do GoDaddy Payments.

en: Connecting
pt: Conexão

en: This can take a few minutes. Please refresh to check.
pt: Pode demorar alguns minutos. Atualize a página para verificar.

en: Not available
pt: Indisponível

en: Thank you for applying, but we are unable to provide payment processing for your business.
pt: Agradecemos o pedido, mas não é possível fornecer processamento de pagamentos para sua empresa.

en: Your account has been closed.
pt: Sua conta foi encerrada.

en: Incomplete
pt: Incompleto

en: Click Resume to complete your application.
pt: Clique em “Continuar” para concluir seu pedido.

en: Needs attention
pt: Requer atenção

en: Please check your email for next steps.
pt: Verifique seu e-mail para ver as próximas etapas.

en: Manage the "%s" payment method
pt: Gerenciar a forma de pagamento “%s”

en: Set up the "%s" payment method
pt: Configurar a forma de pagamento “%s”

en: Have a question? %1$sAsk the GoDaddy Team%3$s%2$s
pt: Dúvida? %1$sPergunte à equipe da GoDaddy.%3$s%2$s

en: E-mail icon
pt: Ícone de e-mail

en: Set up GoDaddy Payments
pt: Configurar o GoDaddy Payments

en: You're about to open GoDaddy Payments account signup. In just a few minutes, you'll return here to enable secure payments in your checkout.
pt: Você está prestes a se inscrever em uma conta do GoDaddy Payments. Em alguns minutos, você voltará aqui para ativar os pagamentos seguros na sua finalização de compra.

en: Cancel
pt: Cancelar

note: translators: Divider between the Wallet buttons and "Add to Cart"
en: or
pt: ou

en: Missing card details.
pt: Sem dados do cartão.

en: Missing billing details.
pt: Sem dados de cobrança.

en: Edit
pt: Editar

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao atualizar sua forma de pagamento. Tente novamente.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este método de pagamento?

en: Save
pt: Salvar

en: Title
pt: Título

en: Details
pt: Informações

en: Default?
pt: Padrão?

en: Invalid token ID
pt: ID de token inválido

en: Manage Payment Methods
pt: Gerenciar formas de pagamento

en: Use a new payment method
pt: Usar outra forma de pagamento

en: Securely Save to Account
pt: Salvar na conta

en: Nickname
pt: Apelido

note: translators: Placeholders: %s - expiration date
en: expires %s
pt: vencimento: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Let your customers buy online and pay in person with orders synced to your GoDaddy Smart Terminal. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
pt: Seus clientes podem comprar online e pagar presencialmente com a sincronização de pedidos com seu Terminal inteligente da GoDaddy. Receba pagamentos de forma mais rápida com transferência no dia útil seguinte. %1$sOs termos do GoDaddy Payments se aplicam.%2$s

en: Pay in Person
pt: Pagar presencialmente

en: Customers can buy online and pay in person with orders synced to your Terminals.
pt: Os clientes podem comprar online e pagar presencialmente com a sincronização de pedidos com seus Terminais.

en: Payment to be made upon delivery.
pt: Pagamento a ser realizado na entrega.

en: Return to payments
pt: Voltar aos pagamentos

en: %1$sShop Smart Terminal%2$s
pt: %1$sTerminal inteligente da loja%2$s

en: %1$sDevices%2$s
pt: %1$sAparelhos%2$s

en: %1$sCatalogs%2$s
pt: %1$sCatálogos%2$s

en: %1$sCustomize Terminal%2$s
pt: %1$sPersonalizar terminal%2$s

en: Smart Terminal
pt: Terminal inteligente

en: Dual screens for smoother selling.
pt: Telas duplas para simplificar as vendas.

en: Our dual screens make checkout a breeze. Plus, our all-in-one terminal includes a built-in payment processor, scanner, printer, security and more.
pt: Nossas telas duplas facilitam a finalização de compra. Além disso, nosso terminal completo inclui processador de pagamento integrado, scanner, impressora, segurança e muito mais.

en: Free
pt: Grátis

en: 2-day shipping.
pt: Envio em dois dias.

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Settings
pt: Configurações

en: Enable Selling in Person
pt: Ativar venda presencial

en: Checkout title
pt: Título da finalização de compra

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
pt: Título da forma de pagamento que será exibido aos clientes na finalização de compra.

en: Checkout description
pt: Descrição da finalização de compra

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
pt: Descrição da forma de pagamento que será exibida aos clientes na finalização de compra.

en: Order received instructions
pt: Instruções de pedido recebido

en: Message that the customer will see on the order received page and in the processing order email after checkout.
pt: Mensagem exibida aos clientes na página de pedido recebido e no e-mail de pedido em processamento após a finalização de compra.

en: Enable for Shipping Methods
pt: Ativar formas de envio

en: Select the shipping methods that will show this payment method for the customer during checkout.
pt: Escolha as formas de envio disponíveis para essa forma de envio para o cliente na finalização de compra.

en: Select Shipping Methods
pt: Selecione as formas de envio

en: At least one shipping method is required to enable Selling in Person.
pt: É necessário selecionar pelo menos uma forma de envio para ativar a Venda presencial.

en: Pay for your order in-person at pickup or delivery.
pt: Pague pelo seu pedido presencialmente na retirada ou entrega.

en: We accept major credit/debit cards and cash.
pt: Aceitamos dinheiro e os principais cartões de crédito/débito.

note: Translators: %1$s shipping method title, %2$s shipping method id.
en: %1$s (#%2$s)
pt: %1$s (nº %2$s)

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
pt: Outros locais

en: Local Pickup Plus method
pt: Retirada local Plus

note: translators: Placeholders: %1$s - Shipping Method name (for example FedEx, UPS or Local Pickup, etc.)
en: Any "%1$s" method
pt: Qualquer forma de “%1$s”

en: Are you sure you want to move this product to trash?
pt: Você tem certeza de que deseja mover esse produto para o lixo?

en: Are you sure you want to move this product to trash? Removing a synced product will also delete it from the In-Person catalog.
pt: Você tem certeza de que deseja mover esse produto para o lixo? A remoção de um produto sincronizado também o exclui do catálogo da loja física.

en: Move to Trash
pt: Mover para o lixo

en: This product is synced from the In-Person Catalog
pt: Esse produto foi sincronizado do catálogo da loja física

en: This product is synced to the In-Person Catalog
pt: Esse produto foi sincronizado com o catálogo da loja física

en: One or more products in your catalog failed to sync. Please enable debug logging or reach out to %1$sour Care team%2$s for help.
pt: Falha na sincronização de um ou mais produtos do seu catálogo. Ative o registro de depuração ou entre em contato com %1$snossa equipe de atendimento%2$s para obter ajuda.

en: %1$s has been removed. Products will no longer be synced to this catalog. To remove any products already synced you must delete them manually.
pt: O produto %1$s foi removido. Os produtos não serão mais sincronizados com esse catálogo. Para remover os produtos já sincronizados, é preciso excluí-los manualmente.

en: In-Person product sync to WooCommerce has been disabled. Products will no longer sync to WooCommerce. To remove any products already synced you must delete them manually.
pt: A sincronização de produtos da loja física com o WooCommerce foi desativada. Os produtos não serão mais sincronizados com o WooCommerce. Para remover os produtos já sincronizados, é preciso excluí-los manualmente.

en: %1$s has been removed from Selling In-Person. This catalog will no longer sync to WooCommerce
pt: O produto %1$s foi removido da Venda presencial. Esse catálogo não será mais sincronizado com o WooCommerce.

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: In-Person Catalog Sync
pt: Sincronização de catálogo de loja física

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Sync your WooCommerce products with In-Person catalog(s). %1$sLearn more%2$s
pt: Sincronize seus produtos do WooCommerce com os catálogos da loja física. %1$sSaiba mais%2$s

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Sync WooCommerce products to In-Person
pt: Sincronize os produtos do WooCommerce com a loja física

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Basic WooCommerce product data is pushed to the selected In-Person catalog(s) for simple products.
pt: Os dados dos produtos do WooCommerce Basic são importados dos catálogos selecionados da loja física para produtos simples.

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: To sync to In-Person you must have at least one catalog selected.
pt: Para sincronizar com a loja física, é preciso ter pelo menos um catálogo selecionado.

en: Sync In-Person products to WooCommerce
pt: Sincronize os produtos da loja física com o WooCommerce

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Product data is fetched from the selected In-Person catalog(s). Sync excludes products with custom prices or "any combination" modifiers.
pt: Os dados dos produtos são coletados dos catálogos selecionados da loja física. A sincronização não inclui produtos com preços personalizados ou modificadores de “qualquer combinação”.

en: To sync to WooCommerce you must have at least one catalog selected.
pt: Para sincronizar com o WooCommerce, é preciso ter pelo menos um catálogo selecionado.

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings title, something like: "GoDaddy Payments - Apple Pay"
en: Cannot load the %s gateway to process payment.
pt: Não é possível carregar o gateway %s para processar o pagamento.

en: Cannot load the GoDaddy Payments gateway.
pt: Não é possível carregar o gateway do GoDaddy Payments.

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings page title, normally: "GoDaddy Payments - Credit/Debit card"
en: These settings are managed from the %s page
pt: Essas configurações são gerenciadas na página %s.

[ctx: General settings]
en: General
pt: Geral

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: The GoDaddy Payments service ID
pt: ID do serviço do GoDaddy Payments

en: The nonce for validating the redirect after onboarding
pt: Nonce de validação de redirecionamento após a integração.

en: The GoDaddy Payments onboarding status
pt: Status de integração do GoDaddy Payments

en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices.
pt: Aceite pagamentos por cartão de forma segura e simplifique a finalização de compra para clientes com Apple Pay® em aparelhos compatíveis.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept Apple Pay® on supported devices and make checkout faster for customers. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
pt: Aceite Apple Pay® em dispositivos compatíveis e torne a finalização de compra mais rápida para os clientes. Receba pagamentos de forma mais rápida com transferência no dia útil seguinte. %1$sOs termos do GoDaddy Payments se aplicam.%2$s

en: Apple Pay Settings
pt: Configurações do Apple Pay

en: Enable
pt: Habilitar

en: Enable to add the payment method to your checkout.
pt: Ative para adicionar a forma de pagamento na sua finalização de compra.

en: Apple Pay shows to %1$sSafari users on supported devices%2$s.
pt: O Apple Pay é exibido para usuários do %1$sSafari em aparelhos compatíveis%2$s.

note: translators: Text displayed next to a dropdown input field with a list of pages for the user to choose from
en: Pages to enable Apple Pay on
pt: Páginas nas quais ativar o Apple Pay

en: Cart
pt: Carrinho

en: Checkout
pt: Finalizar compra

en: Single Product
pt: Produto único

en: Button label
pt: Legenda do botão

en: Check button labels here
pt: Verifique as legendas dos botões aqui

[ctx: Apple Pay]
en: Add Money with
pt: Adicionar dinheiro com

[ctx: Apple Pay]
en: Book with
pt: Agendar com

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
pt: Comprar com

[ctx: Apple Pay]
en: Check out with
pt: Finalizar compra com

[ctx: Apple Pay]
en: Contribute with
pt: Contribuir com

[ctx: Apple Pay]
en: Donate with
pt: Doar com

[ctx: Apple Pay]
en: Order with
pt: Fazer pedido com

[ctx: Apple Pay]
en: Plain (logo only)
pt: Simples (somente logo)

[ctx: Apple Pay]
en: Reload with
pt: Recarregar com

[ctx: Apple Pay]
en: Rent with
pt: Alugar com

[ctx: Apple Pay]
en: Set up
pt: Configurar

[ctx: Apple Pay]
en: Support with
pt: Oferecer suporte com

[ctx: Apple Pay]
en: Tip with
pt: Dar gorjeta com

[ctx: Apple Pay]
en: Top Up with
pt: Carregar com

en: Button style
pt: Estilo do botão

en: Check button style here
pt: Verifique o estilo dos botões aqui

en: Black
pt: Preto

en: White
pt: Branco

en: White with outline
pt: Branco delineado

en: Button height
pt: Altura do botão

en: Apple requests the button size match your cart/checkout button and be 30 to 64 pixels tall. The width is set automatically.
pt: A Apple solicita que o tamanho do botão seja correspondente ao botão do seu carrinho/finalização de compra: 30 x 64 px de altura. A largura é definida automaticamente.

en: Check button size here
pt: Verifique o tamanho dos botões aqui

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept Google Pay™ on supported devices and make checkout faster for customers. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
pt: Aceite Google Pay™ em dispositivos compatíveis e torne a finalização de compra mais rápida para os clientes. Receba pagamentos de forma mais rápida com transferência no dia útil seguinte. %1$sOs termos do GoDaddy Payments se aplicam.%2$s

en: Google Pay Settings
pt: Configurações do Google Pay

note: translators: Placeholders: %1$s - open <a> HTML link tag, %2$s - close </a> HTML link tag
en: Google Pay shows on %1$ssupported browsers%2$s.
pt: O Google Pay é exibido em %1$snavegadores compatíveis%2$s.

en: Pages to enable Google Pay on
pt: Páginas nas quais ativar o Google Pay

[ctx: Google Pay]
en: Book with
pt: Agendar com

[ctx: Google Pay]
en: Buy with
pt: Comprar com

[ctx: Google Pay]
en: Check out with
pt: Finalizar compra com

[ctx: Google Pay]
en: Donate with
pt: Doar com

[ctx: Google Pay]
en: Order with
pt: Fazer pedido com

[ctx: Google Pay]
en: Pay with
pt: Pagar com

[ctx: Google Pay]
en: Plain (logo only)
pt: Simples (somente logo)

en: Google requests the button size match your cart/checkout button and be 40 to 100 pixels tall.
pt: O Google solicita que o tamanho do botão seja correspondente ao botão do seu carrinho/finalização de compra: 40 x 100 px de altura.

en: Credit/Debit Card
pt: Cartão de crédito/débito

en: Securely accept credit/debit cards in your checkout.
pt: Aceite cartões de crédito/débito com segurança na finalização de compra.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept all major credit/debit cards in your checkout quickly and securely. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
pt: Aceite todos os principais cartões de crédito/débito na finalização de compra com rapidez e segurança. Receba pagamentos de forma mais rápida com transferência no dia útil seguinte. %1$sOs termos do GoDaddy Payments se aplicam.%2$s

en: Business Name:
pt: Nome do negócio:

en: Switch account
pt: Alternar conta

en: Account Details
pt: Detalhes da conta

en: Manage your account settings in the %1$spayments dashboard%2$s
pt: Gerencie as configurações da sua conta no %1$spainel de pagamentos%2$s.

en: Manage your GoDaddy Payments account settings in the %1$sPayments Hub%2$s
pt: Gerencie as configurações da sua conta do GoDaddy Payments no %1$sCentro de pagamentos%2$s.

en: Checkout Settings
pt: Configurações de pagamento

en: Title in Checkout
pt: Título na finalização de compra

en: Description in Checkout
pt: Descrição na finalização de compra

en: Transaction Type
pt: Tipo de transação

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
pt: Escolha a forma de processamento das transações. “Cobrança” envia todas as transações para liquidação. “Autorização” autoriza o pedido total para posterior captura.

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
pt: Cobrança

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
pt: Autorização

en: Charge Virtual-Only Orders
pt: Cobrar pedidos virtuais apenas

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
pt: Se o pedido contiver apenas itens virtuais, ative essa opção para realizar a cobrança imediatamente, em vez de autorizá-la primeiro.

en: Capture Paid Orders
pt: Capturar pedidos pagos

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
pt: Capture pedidos automaticamente quando a cobrança for feita por %s.

en: a paid status
pt: status pago

en: Accepted Card Logos
pt: Logotipos dos cartões aceitos

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
pt: Logotipos dos cartões aceitos exibidos aos clientes na finalização de compra.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept.
pt: Essa configuração %1$snão%2$s altera os tipos de cartão aceitos pelo gateway.

en: Saved Cards
pt: Cartões salvos

en: Enable customers to securely save their payment cards to their account for future checkout.
pt: Permita que os clientes salvem os cartões na conta para pagamentos futuros com segurança.

en: Detailed Decline Messages
pt: Mensagens detalhadas de recusa

en: Enable detailed decline messages for customers during checkout rather than a generic decline message.
pt: Mostre mensagens detalhadas de recusa para os clientes na finalização de compra, em um vez de uma mensagem genérica.

en: Debug Mode
pt: Modo de depuração

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the debug log
pt: Mostre mensagens detalhadas de erro solicitações/respostas de API na página de finalização de compra e/ou salve-as no registro de depuração.

en: Off
pt: Desativado

en: Show on Checkout Page
pt: Mostrar na finalização de compra

en: Save to Log
pt: Salvar no registro

en: Both
pt: Ambos

en: Pay securely with your credit/debit card.
pt: Pague com seu cartão de crédito/débito com segurança.

en: Pre-Order release payment failed: %s
pt: Falha no pagamento do lançamento pré-pedido: %s

en: Currently unavailable
pt: Indisponível no momento

note: translators: Placeholders: %1$s & %3$s - <a> tag, %2$s & %4$s - </a> tag
en: Securely accept online payments via credit/debit card, wallets, bank redirects, and other methods enabled in your Stripe account. %1$sView Stripe pricing%2$s for your business' location and payment methods. %3$sStripe terms apply%4$s.
pt: Aceite pagamentos online de forma segura por cartão de crédito ou débito, carteiras, transferências bancárias e outras formas de pagamento ativas em sua conta do Stripe. %1$sConsulte os preços do Stripe%2$s para as formas de pagamento e a localização do seu negócio. %3$sTermos do Stripe aplicáveis.%4$s

en: You are about to disconnect your Stripe account. Your store will not be able to process transactions using Stripe until you connect an account again.
pt: Você está prestes a desconectar sua conta do Stripe. Não será possível processar transações em sua loja com o Stripe enquanto você não conectar uma conta novamente.

en: General
pt: Geral

en: Disconnect Stripe Account
pt: Desconectar a conta do Stripe

en: Connecting to Stripe...
pt: Conectando ao Stripe…

en: This operation can take up to a few seconds. Please reload this page to check the current status.
pt: Essa operação pode demorar alguns segundos. Recarregue esta página para atualizar o status.

en: Connect Stripe Account
pt: Conectar a conta do Stripe

en: Afterpay / Clearpay
pt: Afterpay/Clearpay

en: BECS direct debit
pt: Débito direto BECS

en: Credit / Debit
pt: Cartão de crédito/débito

en: SEPA Debit
pt: Débito SEPA

en: ACH Direct Debit
pt: Débito direto ACH

en: Order Instructions:
pt: Instruções do pedido:

en: Local delivery
pt: Entrega local

en: Allow customers to select local delivery service. Taxes will be applied using customer's shipping address.
pt: Permita que os clientes escolham o serviço de entrega local. Os impostos serão aplicados de acordo com o endereço de entrega do cliente.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
pt: Insira um custo (sem imposto) ou soma, como <code>10,00 * [qty]</code>.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
pt: Use <code>[qty]</code> para o número de itens, <br/><code>[cost]</code> para o custo total dos itens e <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> para as taxas percentuais.

en: Checkout Title
pt: Título da finalização de compra

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pt: Controla o título exibido ao usuário na finalização de compra.

en: Tax status
pt: Status fiscal

en: Taxable
pt: Tributável

[ctx: Tax status]
en: None
pt: Nenhum

en: Cost
pt: Custo

en: Minimum order amount total when available
pt: Valor total de pedido mínimo, se aplicável

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to in order to select the shipping method.
pt: Valor mínimo obrigatório do pedido do cliente para selecionar a forma de envio.

en: Minimum order total when free
pt: Total de pedido mínimo para frete grátis

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to for the shipping method to be free.
pt: Valor mínimo obrigatório do pedido do cliente para frete grátis.

en: This description will be displayed underneath the Local Delivery shipping method name in the Cart and Checkout pages.
pt: A descrição é exibida embaixo do nome da forma de envio da entrega local nas páginas “Carrinho” e “Finalização de compra”.

en: Delivery instructions
pt: Instruções de entrega

en: Message that the customer will see on the order received page and the processing order email after checkout.
pt: Mensagem exibida aos clientes na página de pedido recebido e no e-mail de pedido em processamento após a finalização de compra.

en: Shipping method description that the customer will see during checkout.
pt: Descrição da forma de envio que será exibida aos clientes na finalização de compra.

en: Pickup instructions
pt: Instruções de retirada

en: Message that the customer will see on the order received page as well as in the processing order and ready for pickup emails.
pt: Mensagem exibida aos clientes na página de pedido recebido e no e-mail de pedido em processamento e de pedido pronto para retirada.

en: Pickup Instructions
pt: Instruções de retirada

en: Carrier
pt: Transportadora

en: Tracking number
pt: Número de rastreio

en: Warning! Plain Permalinks Detected
pt: Atenção! Links permanentes simples detectados.

en: You attempted to install a blocked plugin.
pt: Você tentou instalar um plugin bloqueado.

en: One or more blocked plugins have been removed.
pt: Um ou mais plugins bloqueados foram removidos.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> tag, %2$s - Closing </a> tag
en: GoDaddy disallows a small list of plugins that can cause performance and other issues on your store. If you attempt to install them, we'll remove them for you. You can check out %1$sthe entire plugin blocklist here%2$s.
pt: A GoDaddy não permite uma pequena lista de plugins que podem causar problemas de desempenho, entre outros, na sua loja. Se você tentar instalá-los, nós os removeremos. Consulte a %1$slista de plugins bloqueados%2$s.

en: Shipments
pt: Envios

note: translators: Placeholder: %s - tracking URL
en: Tracking URL: %s
pt: URL de rastreio: %s

en: Your order is ready for pickup.
pt: Seu pedido está pronto para retirada.
